Informační ledvina

Nalaďte sa
Chronická choroba obličiek

Chronická choroba obličiek je spôsobené poškodením obličiek akýmkoľvek ochorením, ktoré narúša ich správnu funkciu. Častými príčinami sú zápaly glomerulov - cievnych klubov (glomerulonefritída) a obličkových kalichov (pyelonefritída), chronicky zvýšený krvný tlak (hypertenzia) alebo cukrovka (diabetes mellitus).

Pre chronickú renálnu insuficienciu je typická postupná strata funkcie obličiek v dôsledku ochorenia obličiek alebo poškodenia obličiek iným ochorením. Rýchlosť zhoršovania funkcie obličiek závisí od povahy základného ochorenia. Konečné štádium zlyhania obličiek sa tak môže vyvinúť v priebehu niekoľkých rokov alebo dokonca len niekoľkých mesiacov.

Anatómia obličiek a močového systému

V ľudskom tele sa nachádzajú dve obličky, ktoré sú súčasťou močového systému. Obličky majú fazuľovitý tvar, každá má približne veľkosť ľudskej päste a vážia asi 160 gramov. 

Anatómia obličiek močového systému

Krv vteká do obličky cez renálnu tepnu a odteká renálnou žilou. V obličkovej kôre je približne jeden milión nefrónov (základná stavebná a funkčná jednotka obličky). V nefrónoch dochádza k filtrácii krvi a vzniká tu moč. Moč steká do obličkovej panvičky cez kanáliky, ktoré sa spájajú do zberných kanálikov. Zberné kanáliky sú umiestnené v dreni obličiek. Moč potom odteká cez močovody do močového mechúra.

DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek