Nalaďte sa
Chronická choroba obličiek
Nalaďte sa
Chronická choroba obličiek
Chronická choroba obličiek je spôsobené poškodením obličiek akýmkoľvek ochorením, ktoré narúša ich správnu funkciu. Častými príčinami sú zápaly glomerulov - cievnych klubov (glomerulonefritída) a obličkových kalichov (pyelonefritída), chronicky zvýšený krvný tlak (hypertenzia) alebo cukrovka (diabetes mellitus).
Pre chronickú renálnu insuficienciu je typická postupná strata funkcie obličiek v dôsledku ochorenia obličiek alebo poškodenia obličiek iným ochorením. Rýchlosť zhoršovania funkcie obličiek závisí od povahy základného ochorenia. Konečné štádium zlyhania obličiek sa tak môže vyvinúť v priebehu niekoľkých rokov alebo dokonca len niekoľkých mesiacov.
Diabetes môže spôsobiť chronickú chorobu obličiek (CKD)
Cukrovka (diabetes mellitus) je choroba, pri ktorej je v krvi zvýšená hladina glukózy nad normálnu fyziologickú hodnotu. Pri príjme stravy, telo odbúrava všetky cukry na glukózu, ktorá je prenášaná krvou k bunkám v celom tele. Glukóza je pre bunky základným zdrojom energie – je to ich palivo. „Vstup glukózy do bunky“ je zabezpečený inzulínom, hormónom, ktorý sa vytvára v slinivke brušnej. Inzulín tak pomáha udržiavať hladinu krvného cukru na normálnej úrovni.
V prípade cukrovky je schopnosť ľudského tela produkovať a využívať inzulín zhoršená. Dôsledkom je zvýšenie hladiny glukózy v krvi. Aj keď je hladina glukózy v krvi vysoká, bunkám sa nedostáva dostatočné množstvo cukru, ktoré je potrebné, aby bola zabezpečená ich štandardná funkcia. Trvalé vysoké hladiny glukózy v krvi môžu viesť k závažným zdravotným problémom.
Existujú dva základné typy diabetu nazvané typ 1 a typ 2.
V prípade diabetu typu 1 telo produkuje nedostatočné množstvo alebo vôbec žiadny inzulín. Tento stav sa označuje ako inzulínová deficiencia. Tento typ diabetu sa častejšie vyskytuje u mladších ľudí alebo detí.
V prípade diabetu typu 2, telo produkuje obvykle normálne množstvo inzulínu, ale bunky ho nie sú schopné využívať. V tomto prípade bunky dokážu na inzulín reagovať iba pri jeho vyššom množstve. Tento stav nazývame inzulínovou rezistenciou. Tento typ diabetu sa obvykle vyskytuje u staršej populácie a je často dôsledkom zlých stravovacích návykov a nezdravého životného štýlu.
Ako môže diabetes ovplyvniť obličky?
Konštantne zvýšený krvný tlak môže spôsobovať problémy v mnohých častiach tela, ako sú najmä srdce, oči, nervy a obličky. Vysoké množstvo krvnej glukózy vstupujúcej do obličiek môže poškodiť malé krvné cievy. Pri poškodení týchto ciev obličky postupne strácajú ich schopnosť odstraňovať odpadové látky z krvi – čo má za následok chorobu s názvom diabetická nefropatia. Diabetická nefropatia je chronické ochorenie obličiek.
Ak trpíte diabetom, mala by byť hladina glukózy vo vašej krvi (glykémia) dôkladne kontrolovaná, aby sa znížilo riziko vzniku diabetickej nefropatie (a ďalších ochorení, ktoré diabetes spôsobuje).
Ako sa spozná diabetes? Aké sú príznaky?
Diabetes 1. typu začne náhle, často v detstve alebo mladosti. Pacienti s diabetom 2. typu si často neuvedomujú, že sú chorí. Choroba začína pomaly a často je diagnostikovaná náhodne pri rutinnom vyšetrení krvi.
Možné príznaky diabetu sú:
- Nadmerný smäd
- časté močenie (polyuria, nykturia)
- únava
- noční kŕče v lýtku
- rozostrené videnie
- choroby kože, svrbenie (často na genitáliách a ritnom otvore), infekcie,
- impotencie
- vynechanie menštruácie (amenorrhea)
- strata na váhe (len pri diabete 1. typu)
- výrazne zvýšená chuť do jedla, potenie, bolesti hlavy (na začiatku diabetu 2. typu)
V extrémnych prípadoch to môže byť tiež:
- dehydratácia s suchou, nenapnutou kožou
- suchý jazyk a popraskané pery
- zrýchlený puls
- nízky krvný tlak
- dych so sladkým zápachom acetónu
- apatie/kóma
Aké testy na rozpoznanie diabetu existujú?
Najjednoduchším spôsobom je rozbor krvi, ktorý určí hladinu glukózy v krvi. Normálne hladiny sú od 65 do 100 mg / 100 ml (3,6 do 5,6 mmol / l). Hladiny glukózy v žilovej krvi nad 126 mg / 100 ml (7.0 mmol / l) ráno nalačno alebo nad 200 mg / 100 ml (11.1 mmol / l) dve hodiny po požitiu 75 g glukózy môžu svedčiť pre diabetes.
Je možné tiež urobiť rozbor moču. Moč by nemal obsahovať viac ako 15 mg glukózy na 100 ml a nemal by obsahovať ketolátky.
Ako mať diabetes pod kontrolou?
Diabetes môže byť efektívne liečený – k tomu je ale potrebná každodenná snaha aj zo strany pacienta.
Fyziologická hladina cukru sa môže dosiahnuť:
- zdravou diétou
- správnym užívaním liekov (perorálne lieky alebo inzulín),
- pravidelnou fyzickou aktivitou
Ak máte/trpíte diabetes 1. typu, hladina vášho krvného cukru závisí najmä na optimálnej inzulinoterapii.
Je doporučené dodržiavať nasledujúce nutričné pravidla:
- pravidelný príjem stravy – najmä cukrov
- vyvážený denný príjem cukrov, tukov a bielkovín
- primeraný príjem kalórií a udržanie stabilnej telesnej hmotnosti
Pokiaľ máte diabetes 2. typu, hladina krvného cukru môže byť udržovaná liekmi pre diabetikov(perorálne liečivá alebo inzulín).
Režimové opatrenia sú tiež extrémne dôležité:
- obmedzenie príjmu kalórií (ak máte nadváhu/obezitu)
- zníženie váhy (pokiaľ máte nadváhu/obezitu)
- vyvážený denný príjem cukrov, tukov a bielkovín
- pravidelné cvičenie
Pri diabete 1. typu a pri niektorých prípadoch diabetu 2. typu si musí pacienti aplikovať inzulín injekčne v závislosti na hladine krvného cukru. Za týmto účelom si pacienti pravidelne merajú hladinu krvného cukru.
DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek