Diabetes a chronické ochorenie obličiek – skĺbenie diét
Nie je výnimkou súčasne diagnostikované chronické ochorenie obličiek a diabetes mellitus. Pre obe ochorenia je zásadné dodržiavanie diétneho opatrenia, ktoré stanoví lekár alebo nutričný terapeut. Na prvý pohľad sa môže zdať nutričné opatrenie zložité, no pri dodržiavaní základných pravidiel je dobre zvládnuteľné.
Dodržiavanie správnych diétnych opatrení je nevyhnutnou súčasťou liečebného plánu. V závislosti od závažnosti ochorenia sa môže odporúčaná diéta postupne meniť. Najmä v pokročilejšom štádiu ochorenia obličiek, keď musí byť predovšetkým množstvo bielkovín, kalórií a ďalších živín (napríklad minerálov a vitamínov) v strave upravené tak, aby vyhovovalo meniacim sa potrebám tela.
Diétne opatrenia špecifické pre diabetickú diétu, ktoré nebránia ani nijako nenarušujú dodržiavanie diétneho opatrenia pri ochorení obličiek
Jedlo 5×–6× denne každé 3 hodiny
Hlavná je pravidelná kontrola hladiny krvného cukru v krvi s cieľom udržania normálnych hodnôt. Jej udržaniu pomáha pravidelnosť v stravovaní. Čo znamená, že je strava rozdelená do piatich denných jedál s asi trojhodinovým intervalom. U diabetikov liečených inzulínom sa najčastejšie stretávame so šiestimi dennými porciami jedla, ktorým zodpovedá zaradenie tzv. II. večere.
Nie je však nutné toto odporúčanie nasledovať za každú cenu. Napríklad ak je diabetik 2. typu zvyknutý rozdeľovať stravu do troch denných porcií a nepociťuje hlad, môžu olovranty či zaradenie druhej večere spôsobiť nežiaduce navyšovanie telesnej hmotnosti.
Cukor NIE!
Základným pilierom diabetickej diéty je obmedzenie jednoduchých sacharidov (cukrov) v strave. Napr. repný či trstinový cukor, med. Zdrojom jednoduchých sacharidov sú popri klasickom cukre aj potraviny, ktoré majú cukor uvedený v zložení, napr. sladkosti, zákusky, sušienky, cukríky, čokoláda, sladké nápoje a. i. Pri potrebe osladiť pokrm alebo nápoj sa môžu použiť nízkokalorické či nekalorické sladidlá. Vhodná je napr. stévia či erytritol.
Dodržiavajte pitný režim podľa odporúčaní lekára, nezaraďujte sladené nápoje či džúsy. S obmedzenou funkciou obličiek môže dôjsť k zníženému vylučovaniu tekutín. Potom je nutné príjem tekutín za deň obmedziť a prijímať len toľko, koľko vylúčite a odporučí lekár.
DDiétne opatrenia špecifické pre diétu pri ochorení obličiek, ktoré neobmedzujú diétu pri diabete
B ako bielkovina
Základ tejto diéty spočíva v dodržiavaní stanoveného príjmu bielkovín – čo sú základné stavebné súčasti svalov. Nájdeme ich teda predovšetkým v mäse a mäsových výrobkoch. No tiež v niektorých rastlinných potravinách, ako sú obilniny, strukoviny, ovocie a oriešky.
Pri chronickom ochorení obličiek by mal byť príjem bielkovín obmedzený. Preto je odporúčaný nižší príjem živočíšnych produktov, ktoré sú bohaté na bielkoviny. Navyše sa zdá, že živočíšne bielkoviny urýchľujú priebeh chronického ochorenia obličiek viac ako rastlinné bielkoviny.
Konkrétne dovolené množstvo bielkovín odporučí, podľa zdravotného stavu, lekár alebo nutričný terapeut. Ryby a ďalšie druhy mias však obsahujú približne rovnaké množstvo bielkovín, a preto je nutné sledovať veľkosť porcie, ktorú zjeme. Nemala by prekračovať hmotnosť 40 – 55 g na porciu (po tepelnej úprave).
K ako draslík
Ďalšou dôležitou veličinou, na ktorú sa veľmi dohliada, je draslík (značený písmenom K). Obličky sú zodpovedné za udržanie optimálnej hladiny draslíka v krvi. Pri chronickom ochorení obličiek, keď je funkcia obličiek znížená, je teda ovplyvnená aj hladina draslíka. Preto je nutné znížiť prijímané množstvo v strave.
Na ako sodík
Sodík pôsobí ako „magnet na tekutiny“, a preto je nutné jeho príjem znížiť. Sodík sa nachádza v kuchynskej soli (chlorid sodný), ktorá sa v našej potrave vyskytuje vo veľkom množstve.
P ako fosfor
Mnoho potravín bohatých na bielkoviny obsahuje v podstatnej miere aj fosfáty, takže pri diétnom obmedzení bielkovín bude aj spotreba fosfátov nižšia. Obmedzte predovšetkým instantné potraviny a tiež vymeňte hotové jedlá za čerstvé.
Diétne opatrenia zhodné pri diéte pri ochorení obličiek a diabete
Dôležitý je príjem vlákniny, ktorá vyvoláva pocit nasýtenosti, čo ocenia predovšetkým pacienti, ktorí chcú znížiť svoju telesnú hmotnosť. Odporúčaný denný príjem vlákniny: 25 – 30/deň. Pri zvýšenej hladine draslíka v krvi zaraďujte zeleninu s nízkym obsahom draslíka, napr. ľadový šalát, čakanka, hlávkový šalát, šalátová uhorka, čínska kapusta, sterilizované uhorky či sterilizovaný hrášok.
V jedálnom lístku by mali prevažovať rastlinné tuky nad živočíšnymi. Prispôsobte jedálny lístok tak, aby tvorili 2/3 z celkového množstva prijatých tukov za deň. Vyvážený príjem tukov a kontrola ich hodnôt v krvi vedie k oddialeniu vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Preferujte v jedálnom lístku pokrmy obsahujúce zložené sacharidy, ako sú ryža, ryžové či nízkobielkovinové cestoviny, bezlepkové či nízkobielkovinové pečivo a zelenina, ktoré sa vstrebávajú pomerne dlho a udržiavajú stálu hladinu krvného cukru. Obsahujú vlákninu, preto viac zasýtia a znižujú tak pravdepodobnosť vzniku pocitu hladu. Tým pomáhajú predchádzať prejedaniu.
Vyberte si pravidelnú pohybovú aktivitu, ktorá vás bude baviť a bude prispôsobená vášmu celkovému stavu. Možností je veľa – turistika, rekreačná cyklistika atď. (prípadne sa poraďte so svojím lekárom). Pohybová aktivita je nevyhnutnou súčasťou diéty s obmedzením bielkovín, pretože chráni vaše svalstvo.
Ako hlavné úpravy pokrmov voľte varenie, pečenie, dusenie, grilovanie, opekanie. Obmedzte vyprážanie, fritovanie, konfitovanie či gratinovanie.
Mgr. Miroslava Matějková
Nutriční terapeutka
DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek