Informační ledvina

Nalaďte sa
Diétne opatrenia

Ak trpíte chronickým ochorením obličiek (CKD), dodržiavanie správnej diéty je nevyhnutnou súčasťou vášho liečebného plánu. V závislosti od závažnosti vášho ochorenia sa odporúčaná diéta môže časom meniť. Najmä v pokročilejších štádiách ochorenia, keď rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR) naďalej klesá, je potrebné upraviť množstvo bielkovín, kalórií a ďalších živín (napríklad minerálov a vitamínov) v strave tak, aby vyhovovali meniacim sa potrebám vášho tela.

Diétne opatrenia v rôznych štádiách chronického ochorenia obličiek

Obecné informace

Ak trpíte chronickým ochorením obličiek (CKD), dodržovanie správnych diétnych opatrení je nevyhnutnou súčasťou liečebného plánu. V závislosti na závažnosti vášho ochorenia sa môže odporučená diéta postupne meniť. Najmä v pokročilejšom štádiu ochorenia, kedy vaše glomerulárna filtrácia (GFR) aj naďalej klesá, musí byť množstvo bielkovín, kalórií a ďalších živín (napríklad minerálov a vitamínov) vo vašej strave upravené tak, aby vyhovovalo meniacim sa potrebám vášho tela.

U chorých s CKD by mal byť dôsledne sledovaný príjem nasledujúcich živín:

Je taktiež dôležité, aby výživa obsahovala dostatok kalórií (energie). Množstvu pacientov totiž hrozí podvýživa, a to najmä v neskorších fázach nemoci.

Výživa u CKD by mala obsahovať:

  • nízke množstvo kuchynskej soli (teda sodíka)
  • nízke množstvo fosfátu
  • dostatok kalórií
  • nízke množstvo bielkovín v predialyzačných fázach
  • vysoké množstvo bielkovín v dialyzačnej fáze

Informujte sa u svojho lekára na kontakt na kvalifikovaného dietológa, ktorý vám pomôže porozumieť vašim meniacim sa potrebám v rôznych fázach ochorenia a poradí vám so zložením správneho jedálnička.

Rôzne diétne opatrenia počas priebehu CKD

Nutričné odporúčania vo fáze predialýzy a dialýzy sa zásadným spôsobom líšia.

Predialýza

V predialyzačných štádiách chronického ochorenia obličiek sa odporúča nízky denný príjem bielkovín. Vysoké množstvo bielkovín môže v obličkách poškodzovať nefróny. Celkový príjem bielkovín nad dennú potrebu zvyšuje výskyt symptómu a zhoršuje priebeh ochorenia obličiek. Minimálne z týchto dôvodov by mal byť príjem bielkovín obmedzený na odporučenú dávku 0,7 -0,8 g/kg ideálnej telesnej hmotnosti/deň.

Účinnejšie je výrazné obmedzenie príjmu bielkovín v strave (0,3/0,4-0,6 g/kg telesnej hmotnosti/deň) za súčasného doplnenia o základné ketokyseliny/aminokyseliny pomocou liečivých prípravkov. Tento príjem bielkovín sa odporúča pri poklese GFR pod hodnotu 60 až 50 ml/min. V prípade oboch spôsobov obmedzenia bielkovín je zaistené udržanie dobrého nutričného stavu pacienta. V tejto súvislosti upozorňujeme, že je nutné prijať dostatočné množstvo energie, ako aj dostatočné množstvo ďalších nepostrádateľných živín (napr. minerálov a vitamínov).

Prečítajte si viac o výžive v predialýze

Prečítajte si viac o bielkovinách

Prečítajte si viac o príjmu energie

Dialýza

Až bude nutné zahájiť liečbu dialýzou, vaše diétne návyky sa musia celkom zmeniť. Vzhľadom k zvýšeným stratám bielkovín počas dialyzačného procesu a nadmernému katabolizmu pri hemodialýze má byť denný príjem bielkovín zvýšený na minimálne 1,2 g bielkovín/kg telesnej hmotnosti/deň.

Váš denný energetický príjem by mal zostať na konštantnej hodnote 30-35 kcal/kg telesnej hmotnosti/deň alebo ideálne vyšší, v závislosti na vašej fyzickej aktivite alebo pri veku pod 60 rokov. Ešte dôležitejšie je sledovanie príjmu tekutín a niektorých látok, ako je fosfát a draslík. V prípade príjmu fosfátov je to trochu zradné: lebo zvýšenie príjmu bielkovín v potrave je spojené vždy so zvýšeným príjmom fosfátov! Konzultujte prosím túto problematiku s vyškoleným dietológom, ktorý vám súčasne pomôže pri plánovaní vašej stravy.

Prečítajte si viac o výžive a hemodialýze

Prečítajte si viac o výžive a peritoneálnej dialýze

Prečítajte si viac proteínoch

Přečtěte si více o příjmu energie

DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek