Informační ledvina

Nalaďte sa
Diétne opatrenia

Ak trpíte chronickým ochorením obličiek (CKD), dodržiavanie správnej diéty je nevyhnutnou súčasťou vášho liečebného plánu. V závislosti od závažnosti vášho ochorenia sa odporúčaná diéta môže časom meniť. Najmä v pokročilejších štádiách ochorenia, keď rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR) naďalej klesá, je potrebné upraviť množstvo bielkovín, kalórií a ďalších živín (napríklad minerálov a vitamínov) v strave tak, aby vyhovovali meniacim sa potrebám vášho tela.

Predialýza a výživa („obličková diéta“)

Výživa je dôležitá súčasť liečby chronického ochorenia obličiek. Obecne je pre predialyzačnú fázu odporučená tzv. „obličková diéta“ s nasledujúcimi pravidlami:

  • nízky príjem bielkovín
  • dostatok kalórií
  • nízky príjem kuchynskej soli (sodíka)
  • nízky príjem fosfátov
  • nízky príjem draslíka
  • rôzny príjem vápnika (v závislosti na individuálnych potrebách)
  • dostatočný, ale nie príliš veľký objem tekutín

Príjem bielkovín a energie u predialýzy

Vysoké množstvo bielkovín poškodzuje v obličkách nefróny a tým urýchľuje postup chronického ochorenia obličiek. Z tohto dôvodu by mal byť príjem bielkovín obmedzený aspoň na odporúčané množstvo 0,7 – 0,8g/kg ideálnej telesnej hmotnosti/deň. V prípade, že GFR klesne pod hodnotu 60 až 50 ml/min (štádia 3 až 5), odporúča sa väčšie obmedzenie príjmu bielkovín. Pre prevenciu podvýživy z nedostatku bielkovín, sú často tieto diéty doplňované o ketokyseliny/aminokyseliny.

Poznámka: Pri akomkoľvek obmedzení bielkovín je dôležité, aby bola v dostatočnom množstve prijímaná energie a ďalšie základné živiny (napríklad minerály a vitamíny).

Pozrite si rozhovor s nutričnou terapeutkou Mgr, Miroslavou Matějkovou. Hlavou témou sú práve bielkoviny a nízkobielkovinová diéta.

Prečítajte si viac o bielkovin ách a ketokyselinách/aminokyselinách

Prečítajte si viac o príjmu energii

Ostatné zložky potravín

Mali by ste znížiť príjem kuchynskej soli, pretože obsahuje sodík . Ten zadržuje vodu v tele a tým zvyšuje krvný tlak, čo je tiež spojené s vyšším vylučovaním bielkovín. Oboje môže poškodzovať obličky.

Prečítajte si viac o sodíku

Taktiež by ste mali obmedziť príjem fosfátov , pretože ich vysoká hladina môže spôsobovať svrbenie a viesť k stratám vápnika z kostí. Keďže mnoho potravín bohatých na bielkoviny obsahuje tiež nadbytok fosfátov, diéta s obmedzeným príjmom bielkovín pomáha znižovať tiež práve príjem fosfátov.

Prečítajte si viac o fosfátoch

Je vhodné obmedziť i príjem draslíka , pretože vysoká hladina draslíku v krvi môže spôsobovať nevoľnosti a nepravidelnú srdečnú akciu. Okrem zníženého vylučovaniu draslíku obličkami tu figuruje niekoľko ďalších faktorov, ktoré môžu prispievať k zvyšovaniu hladiny draslíka v krvi.

Prečítajte si viac o draslíku

Najmä v skorých štádiách chronického ochorenia obličiek chýba mnohým pacientom vápnik . Spolu s vysokou hladinou fosfátov môže prispieť k rozvoju ochorenia kostí (renálna osteodystrofia). To znamená, že kosti sa môžu stať krehké a bolestivé.

Prečítajte si viac o vápniku

V skorých štádiách chronického ochorenia obličiek (štádium 1-4) nemusíte obmedzovať príjem tekutín za podmienky, že vylučovanie moču je v norme. Aj tak by váš príjem tekutín by nemal byť vyšší ako 2,5 l denne. Pokiaľ sa funkcia obličiek zhorší (štádium 5) a všimnete si opuchov v oblasti členkov a nôh alebo priberania na váhe, musíte výrazne obmedziť príjem tekutín.

Prečítajte si viac o tekutinách

Pozrite sa na rozhovor s nutričnou terapeutkou Mgr, Miroslavou Matějkovou. Sami sa presvedčíte, že nízkobielkovinová diéta nie je len o bielkovinách.

Ako dodržiavať obličkovú diétu v každodennom živote

Pretože pri prechode na obličkovú diétu musíte mať pod kontrolou viacej zložiek potravy, je odporučené nechať sa vyškoliť špecializovaným dietológom. Informujte sa u svojho lekára na vaše individuálne výživové odporučenia a na pokyny dietológa.

Zdroje:

  1. Jehle PM, Rehm K, Jentzsch M: Was soll die kranke Niere essen? Grundlagen der Ernährung bei Niereninsuffizienz. CME 2009; 6(11): 7-14.
  2. Fouque D: Should we still prescribe a reduction in protein intake for CKD patients? Am J Nephrol 2006; 26(Suppl 1): 7-9.
  3. Nutritional therapy in patients with chronic kidney disease: protein-restricted diets supplemented with keto/amino acids. Consensus statement from the international advisory board meeting 2006. Am J Nephrol 2006; 26(Suppl 1): 25-27.
  4. Cano N, Fiaccadori E, Tesinsky P et al.: ESPEN Guidelines on Enteral Nutrition: Adult Renal Failure. Clin Nutr 2006; 25: 295–310.

DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek