Nalaďte sa
Diétne opatrenia
Nalaďte sa
Diétne opatrenia
Ak trpíte chronickým ochorením obličiek (CKD), dodržiavanie správnej diéty je nevyhnutnou súčasťou vášho liečebného plánu. V závislosti od závažnosti vášho ochorenia sa odporúčaná diéta môže časom meniť. Najmä v pokročilejších štádiách ochorenia, keď rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR) naďalej klesá, je potrebné upraviť množstvo bielkovín, kalórií a ďalších živín (napríklad minerálov a vitamínov) v strave tak, aby vyhovovali meniacim sa potrebám vášho tela.
Príjem draslíka pri chronickom ochorení obličiek (predialýza a dialýza)
Draslík je tretím najhojnejším minerálom v ľudskom tele. Nachádza sa hlavne vo vnútri buniek a je považovaný za iónový náprotivok sodíka a chloridov. Pre mnoho telesných funkcií je nutné udržovať rovnováhu medzi týmito minerálmi. Draslík je nevyhnutný pre správnu funkciu všetkých buniek, tkanív a orgánov – vrátane srdca.
Draslík sa podieľa na:
- svalových kontrakciách
- zachovanie rovnováhy elektrolytov a tekutín v bunkách
- prenosu nervových impulzov
Prečo by ste mali sledovať svoj denný príjem draslíka, pokiaľ trpíte chronickým ochorením obličiek?
Na draslíku závisí správne fungovanie všetkých buniek, tkanív a orgánov – vrátane srdce. Obličky sú zodpovedné za udržanie optimálnej hladiny draslíka v krvi. Pri chronickom ochorení obličiek, kedy je funkcia obličiek znížená, je teda ovplyvnená i hladina draslíka. K tomu môže dôjsť už počas predialýzy.
Okrem zvýšenia príjmu draslíka v dôsledku diéty a jeho zníženému vylučovaniu z krvi v dôsledku horšej funkcii obličiek, môže byť hladina draslíka nepriamo ovplyvnená tiež výškou denného príjmu energie. Pri nedostatočnom príjme energie dochádza k odbúravaniu svalov a uvoľňovaniu draslíka do krvi.
Liečba hemodialýzou nemusí byť dostačujúca k odstráneniu celého nadbytočného draslíka. Preto môže byť potrebné znižovať príjem draslíka medzi dialýzami.
U peritoneálnej dialýzy je draslík odstraňovaný pri každej vykonanej výmene. To môže spôsobovať jeho nedostatok, preto je nevyhnutné príjem zvýšiť napr. vhodnou stravou či potravinovými doplnky. Pre dostatočnú kontrolu hladiny draslíka v krvi bude nutné každý mesiac odoberať krv a jeho hladinu sledovať.
Vysoká hladina draslíka je nebezpečná. Príznaky príliš vysokej hladiny draslíka môžu byť slabosť, nevoľnosť alebo nepravidelná srdeční akcia.
Poraďte sa so svojím lekárom o správnej koncentrácii draslíka v krvi. Vysoká hladina draslíka v krvi je často liečená diuretikami. Ak je to nevyhnutné, váš dietológ vám pomôže vybrať správne zloženie stravy pre kontrolu príjmu draslíka.
Aké sú hlavné zdroje draslíka v strave?
Potraviny s vysokým obsahom draslíka sú:
- avokádo, banán, pomaranč, kivi, hrozno, melón, sušené ovocie
- ovocné šťavy
- listová zelenina, brokolice, sušená fazuľa, zemiaky, rajčiaky
- orechy/mandle
- celozrnné pečivo/obilniny
- mliečne výrobky
- korení – náhrada soli (= výmena sodíka za draslík)
Tipy na zníženie denného príjmu draslíka
- Odstráňte časť draslíka zo zemiakov a ostatnej zeleniny olúpaním a nakrájaním na malé plátky, ktoré potom namočte do vody po dobu najmenej 2 hodín.
- Potraviny tepelne upravujte – varenie znižuje obsah draslíka pri ovocí a zeleniny o 50%.
- Jedzte skôr zavarované a konzervované ovocie (bez pití nálevu).
- Používajte mrazené ovocie a zeleninu.
- Pripravujte zeleninu a zeleninu oddelene od ostatných potravín.
Doporučený príjem
U predialýzy [1]: CKD štádium 4-5: 1,500-2,000 mg/deň
U dialýzy [1,2]: 2,000-2,500/2,730 mg/deň
Zdroje:
- Cano N, Fiaccadori E, Tesinsky P et al.: ESPEN Guidelines on Enteral Nutrition: Adult Renal Failure. Clin Nutr 2006; 25: 295–310.
- Fouque D, Vennegoor M, ter Wee P et al.: EBPG Guideline on Nutrition. Nephrol Dial Transplant 2007; 22 (Suppl 2): ii45–ii87http://ndt.oxfordjournals.org/cgi/content/full/22/suppl_2/ii45 (last visited 20.04.2010)
DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek