Informační ledvina

Nalaďte sa
Diétne opatrenia

Ak trpíte chronickým ochorením obličiek (CKD), dodržiavanie správnej diéty je nevyhnutnou súčasťou vášho liečebného plánu. V závislosti od závažnosti vášho ochorenia sa odporúčaná diéta môže časom meniť. Najmä v pokročilejších štádiách ochorenia, keď rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR) naďalej klesá, je potrebné upraviť množstvo bielkovín, kalórií a ďalších živín (napríklad minerálov a vitamínov) v strave tak, aby vyhovovali meniacim sa potrebám vášho tela.

Príjem energie pri chronickom ochorení obličiek (predialýza a dialýza)

Príjem dostatočného množstva energie je veľmi dôležitý pre zdravie a pohodu človeka. Nedostatočný príjem energie – kalórií vedie k rozkladu stavebných bielkovín (najmä v svaloch) – to znamená chudnutie  a pocit slabosti.

Potreba príjmu energie závisí na veku a fyzickej aktivite. Obecne platí, že váš príjem energie v potrave by mal byť:

 • 35 kcal / kg telesnej hmotnosti / deň, ak ste mladší ako 60 rokov
 • 30-35 kcal / kg telesnej hmotnosti / deň, ak máte 60 rokov, alebo ste starší

Tieto hodnoty sa týkajú pacientov s chronickým ochorením obličiek vo fáze  predialýzy  i dialýzy.

Tipy, ako získať kalórie navyše (pre predialyzovaných i dialyzovaných pacientov):

 • Nepoužívajte výrobky s „nízkym obsahom tuku“
 • Pridávajte si smotanu/mlieko do cereálií alebo polievky
 • Prijímajte viacej jednoduchých sacharidov, ako sú cukor, džem, med nebo sirup.
 • Pridávajte maslo/margarín do zeleniny a zemiakov
 • Pridávajte maslo /margarín /olej do cestovín
 • Zemiaky alebo zeleninu môžete tiež vyprážať 

Príjem energie počas predialýzy

Príjem správneho množstva energie je kľúčovým aspektom akéhokoľvek druhu nízko-bielkovinovej diéty. Doporučené obmedzenie bielkovín je vždy sprevádzané znížením príjmu potravín, ktoré sú dôležitým zdrojom energie. To znamená, že budete musieť prijímať kalórie z iných potravín – denné množstvo cukrov a tukov musí byť zvýšené za účelom pokrytia dostatočného príjmu energie.

Je potrebné zdôrazniť, že diéty obmedzujúce príjem bielkovín by za žiadnych okolností nemali byť chápané ako znížení množstva jedla, ale ako obmedzenie alebo vynechanie niektorých potravín, ktoré spôsobujú metabolické komplikácie. Musíte jesť dostatok jedla, aby bol zaručený dostatočný prísun kalórií.

Pre doplnenie bielkovín Vám môže Váš lekár predpísať prípravok, ktorý obsahuje aminokyseliny vo vhodnej forme aj pri zníženej funkcii obličiek. V takomto prípade je nutné dodržiavať doporučené dávkovanie spolu s nízko-bielkovinovou diétou. 

Pokiaľ nechcete dodržiavať diétu s obmedzením bielkovín, mali by ste sa snažiť, aby váš kalorický príjem bol dostatočný. Mnoho pacientov v neskoršom štádiu CKD 4 a 5 trpí podvýživou s nedostatkom energie a bielkovín.

Existujú rôzne príčiny protein-energetickej podvýživy, napríklad:

 • Znížená chuť k jedlu ako príznak chronického ochorenia obličiek
 • Katabolizmus vyvolaný zápalovým stavom a / alebo metabolickou acidózou a / alebo zmenami v hormonálnom systému
 • Zmeny v tráviacom trakte (napr. znížená motilita žalúdka)

Príjem energie počas dialýzy

Ak ste liečený hemodialýzou, dostatočný prísun energie sa stáva kľúčovým, pretože sa zvyšuje riziko vzniku protein-energetickej podvýživy. Okrem už prítomných faktorov v neskorších fázach predialýzy, liečba hemodialýzou môže zhoršiť alebo spôsobiť podvýživu prostredníctvom niekoľkých mechanizmov:

 • Môže vyvolať katabolizmus.
 • Môže zhoršiť zápalový stav.
 • Je sprevádzaný stratami živín (napr. aminokyselín).
 • Je sprevádzaný stratami krvi. Počas jednotlivých dialýz sú to malé množstvá, ale v dlhšom horizonte sa straty stavajú významné.

Pri peritoneálnej dialýze sú z dialyzačnej tekutiny absorbované vysoké množstvá glukózy.  Preto môžu mať pacienti liečení peritoneálnou dialýzou často nadbytočný príjem energie. Na druhú stranu vysoká hladina glukózy v krvi znižuje chuť k jedlu, čo môže viesť k nedostatočnému príjmu ďalších nevyhnutných živín. Pacienti liečení peritoneálnou dialýzou prichádzajú počas liečby ešte o viac proteínov, ako dialyzovaní pacienti, a preto sú vo vysokom riziku vzniku proteínovej podvýživy.

DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek