Informační ledvina

Nalaďte sa
Diétne opatrenia

Ak trpíte chronickým ochorením obličiek (CKD), dodržiavanie správnej diéty je nevyhnutnou súčasťou vášho liečebného plánu. V závislosti od závažnosti vášho ochorenia sa odporúčaná diéta môže časom meniť. Najmä v pokročilejších štádiách ochorenia, keď rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR) naďalej klesá, je potrebné upraviť množstvo bielkovín, kalórií a ďalších živín (napríklad minerálov a vitamínov) v strave tak, aby vyhovovali meniacim sa potrebám vášho tela.

Príjem tekutín pri chronickom ochorení obličiek (predialýza a dialýza)

Keď sa funkcia obličiek zhoršuje, vaše obličky produkujú menej moču. Čím menej moču obličky produkujú, tým menej tekutín môžete vypiť. Denné množstvo tekutín, ktoré je odporučené prijímať, závisí teda na množstve vyprodukovaného moču.

Príjem tekutín v predialýze

skorých fázach ochorenie (štádium 1-4) nemusíte obmedzovať príjem tekutín, pokiaľ je vylučovanie moču normálne.

So zhoršenou funkciou obličiek (štádium 5) a s rozvojom opuchov členkov a nôh alebo s prírastkom telesnej hmotnosti, je už nutné príjem tekutín obmedziť.

Príjem tekutín pri hemodialýze

Pokiaľ ste pacient liečený hemodialýzou, je dôležité obmedziť príjem tekutín medzi dialýzami. Možno močíte iba veľmi málo alebo vôbec nie a vylučovanie tekutín z vášho tela je obmedzené iba na vylučovanie potom, dychom a stolicou. Tekutiny sa tak medzi dialýzami zhromažďujú, čo spôsobuje opuchy členkov a nôh (edémy), priberanie na váhe a hromadenie tekutín v okolí pľúc vedúcich k dýchavičnosť a vysoký krvný tlak.

Musíte pozorne sledovať, koľko tekutín vypijete. Je dôležité uvedomiť si, že každá potravina, ktorá je pri izbovej teplote tekutá (vrátane polievok, zmrzlín a krupičnej kaše), obsahuje vodu. Veľa vody je tiež v ovocí a zelenine (napríklad v melónoch, hroznách, jablkách, pomarančoch, paradajky, hlávkovom šaláte). Všetky tieto potraviny sa sčítajú vo vašom dennom príjme tekutín.

Najlepší spôsob, ako kontrolovať príjem tekutín je pravidelne sa vážiť. Prírastok telesnej hmotnosti medzi dialýzami by mal byť iba 1-2 kg.

Príjem tekutín pri peritoneálnej dialýzy

Pokiaľ ste liečený peritoneálnou dialýzou, nie je bežne nutné obmedziť príjem tekutín v takej miere ako pri hemodialýze. Nastavením koncentrácie glukózy v dialyzačnom roztoku je možné regulovať denné vylučovanie vody. Kontrolujte pravidelne svoj výdaj moču a telesnú hmotnosť.

Poraďte sa láskavo so svojim lekárom o doporučenom príjmu tekutín. Niekedy môže byť nevyhnutné obmedziť príjem tekutín a soli, aby došlo k zníženiu nadbytku tekutín a vysokého krvného tlaku.

Rady a tipy, ako zmierniť smäd a zvládať svoj príjem tekutín:

  • Cmúľajte tvrdé citrónové cukríky.
  • Sajte malé kocky ľadu.
  • Žuvajte žuvačky bez cukru.
  • Vyhýbajte sa slanému jedlu a rýchlemu občerstveniu.
  • Vyplachujte si ústa vodou bez prehĺtania.
  • Sajte malé množstvo mrazeného ovocia.
  • Nepoužívajte stolnú soľ (soľ je zdrojom smädu).
  • Používajte malé šálky alebo poháre.

Doporučený príjem tekutín

Pravidlo pre každodenný pitný režim pri hemodialýze [1]:
500-1000 ml/deň plus množstvo moču

Zdroje:

  • Fouque D, Vennegoor M, ter Wee P et al.: EBPG Guideline on Nutrition. Nephrol Dial Transplant 2007; 22 (Suppl 2): ii45–ii87http://ndt.oxfordjournals.org/cgi/content/full/22/suppl_2/ii45 (last visited 20.04.2010)

DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek