Informační ledvina

Nalaďte sa
Diétne opatrenia

Ak trpíte chronickým ochorením obličiek (CKD), dodržiavanie správnej diéty je nevyhnutnou súčasťou vášho liečebného plánu. V závislosti od závažnosti vášho ochorenia sa odporúčaná diéta môže časom meniť. Najmä v pokročilejších štádiách ochorenia, keď rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR) naďalej klesá, je potrebné upraviť množstvo bielkovín, kalórií a ďalších živín (napríklad minerálov a vitamínov) v strave tak, aby vyhovovali meniacim sa potrebám vášho tela.

Výživa a hemodialýza

Výživa hrá pri liečbe dialýzou dôležitú úlohu. Ak keď hemodialýza odstraňuje odpadové látky z krvi, je dôležité znižovať množstvo týchto látok a tekutín, ktoré sa nazhromaždia medzi jednotlivými dialýzami.

Hneď ako začnete dochádzať na dialýzu, budú vám vysvetlené zmeny, ktoré je potrebné spraviť v spôsobe vášho stravovania. Napríklad budete musieť obmedziť množstvo tekutín, ktoré každodenne vypijete. Budete tiež požiadaný, aby ste obmedzili príjem niektorých minerálnych látok (napríklad sodíka, fosfátov a draslíka). Nie všetky tu uvedené odporúčania sa vás budú týkať. Poraďte sa láskavo so svojim dietológom alebo lekárom pred vykonaním akejkoľvek zmeny v stravovaní.

Prečítajte si viac o tekutinách

Prečítajte si viac o sodíku

Prečítajte si viac o fosfátoch

Prečítajte si viac o draslíku

Prečítajte si viac o vápniku

Jedna z hlavných zmien pri porovnaní s predchádzajúcimi štádiami chronického ochorenia obličiek je potreba vyššieho príjmu bielkovín. Počas každej dialýzy sa stráca určité množstvo aminokyselín pri prechode cez filtračnú membránu dialyzátora. Aby nedošlo k podvýžive (malnutrícii), je dôležité, aby ste prijímali dostatočné množstvo bielkovín.

Prečítajte si viac o bielkovinách

Mnoho pacientov na hemodialýze trpí bielkovinovou a energetickou podvýživou. Navyše k tomuto stavu prispievajú ďalšie faktory, ako strata bielkovín v súvislosti s liečbou, znížená chuť k jedlu v dôsledku príznaku chronického ochorenia obličiek a sekundárny katabolizmus pri hemodialýze. Preto je dôležité, aby ste prijímali dostatočné množstvo stravy. Niekedy je nutné pridať do jedálnička doplnky, ktoré poskytujú životne dôležité zložky potravín. Kontaktujte svojho lekára a konzultujte, či sú pre vás vhodné  doplnky obsahujúce ketokyseliny/ aminokyseliny alebo vitamíny.

Prečítajte si viac o energii

Ako dodržiavať diétu v každodennom živote

Pretože pri dodržiavaní správnej diéty musíte mať pod kontrolou viacej zložiek potravy, je odporúčané nechať sa vyškoliť špecializovaným dietológom. Informujte sa u svojho lekára na vaše individuálne výživové odporúčania a ak je to vhodné navštívte dietológa.

Zdroje:

  1. Kuhlmann U, Walb D, Böhler J, Luft FC: Nephrologie. Thieme, 5th edition, 2008.
  2. National Kidney Foundation: NKF K/DOQI Clinical Practice Guidelines for Nutrition in Chronic Renal Failure. Am J Kidney Dis 2000; 35(Suppl 2): S1-S140.http://www.kidney.org/professionals/kdoqi/guidelines_commentaries.cfm(last visited 20.04.2010)

DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek