Informační ledvina

Nalaďte sa
Diétne opatrenia

Ak trpíte chronickým ochorením obličiek (CKD), dodržiavanie správnej diéty je nevyhnutnou súčasťou vášho liečebného plánu. V závislosti od závažnosti vášho ochorenia sa odporúčaná diéta môže časom meniť. Najmä v pokročilejších štádiách ochorenia, keď rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR) naďalej klesá, je potrebné upraviť množstvo bielkovín, kalórií a ďalších živín (napríklad minerálov a vitamínov) v strave tak, aby vyhovovali meniacim sa potrebám vášho tela.

Výživa pri peritoneálnej dialýze

Pretože sa peritoneálna dialýza vykonáva každý deň, je pri nej pri porovnaní s hemodialýzou menej diétnych obmedzení.

Cieľom diéty u peritoneálne dialyzovaných pacientov je, aby sa dobre cítili, mali chuť k jedlu, mali normálny krvný tlak a prijateľné laboratórne výsledky.

To sa môže dosiahnuť:

  • dodržiavaním diéty predpísanej lekárom/dietológom
  • dokončením dialyzačných výmen
  • riadnym užívaním liekov

Jedna z hlavných zmien pri porovnávaní s predchádzajúcimi štádiami chronického ochorenia obličiek je vyššia potreba bielkovín. Mali by ste prijímať viacej bielkovín, pretože vaše telo stráca počas liečby dialýzou ich zložky – peptidy. Okrem týchto strát existujú ďalšie faktory, ktoré môžu vyvolávať tzv.proteinovo-energetickú podvýživu. Je to napríklad znížená chuť k jedlu v dôsledku vysokej koncentrácie glukózy v krvi (v dôsledku vstrebávania glukózy z dialyzačného roztoku) alebo príznakov chronického ochorenia obličiek. Preto je dôležité, aby ste prijímali bielkoviny a ostatné živiny v dostatočnom množstve !

Prečítajte si viac o bielkovinách

Prečítajte si viac o energii

Obmedzenie vášho príjmu tekutín nie je obvykle nutné. Ale niekedy môže byť nevyhnutné obmedziť príjem tekutín a/alebo solí, aby sa znížil prietok tekutín a vysoký krvný tlak.

Prečítajte si viac o tekutinách

Prečítajte si viac o sodíku

Špeciálna diéta u peritoneálnej dialýzy musí obsahovať správne množstvo vitamínov a minerálov.

Prečítajte si viac o fosfátoch

Prečítajte si viac o draslíku

Prečítajte si viac o vápniku

Ako dodržiavať diétu v každodennom živote

Pretože pri dodržiavaní správnej diéty musíte mať pod kontrolou viacej zložiek potravy, je odporúčané nechať sa vyškoliť špecializovaným dietológom. Informujte sa u svojho lekára na vaše individuálne výživové odporúčania a ak je to vhodné navštívte dietológa.

Zdroje:

  1. Kuhlmann U, Walb D, Böhler J, Luft FC: Nephrologie. Thieme, 5th edition, 2008.
  2. National Kidney Foundation: NKF K/DOQI Clinical Practice Guidelines for Nutrition in Chronic Renal Failure. Am J Kidney Dis 2000; 35(Suppl 2): S1-S140.http://www.kidney.org/professionals/kdoqi/guidelines_commentaries.cfm(last visited 20.04.2010)

DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek