Nízkobielkovinová diéta ako systém
Nízkobielkovinová diéta ako systém – ako môže človek s ochorením obličiek urobiť pre seba maximum?
Väčšine ľudí po oznámení diagnózy chronického ochorenia obličiek napadne v hlave viacero otázok. Napríklad ako sa s chorobou obličiek dá žiť? Čo je možné pre seba urobiť? Aké budú obmedzenia alebo či bude nutné užívať nejaké lieky? V prípade obličkových chorôb hrá životospráva významnú rolu a mnohým chorým sa odporúča nízkobielkovinová diéta.
Pod pojmom diéta si väčšina ľudí predstaví redukčnú diétu, teda obvykle krátkodobú snahu obmedziť príjem kalórií, vynechanie nezdravých jedál a uprednostňovanie zdravších variantov. Redukčnú diétu málokto zvládne dodržiavať dlhodobo. Navyše striedanie výživových zvyklostí (diéta – prejedanie) nie je pre organizmus nič zdravé. Pri ochorení obličiek to platí dvojnásobne – výkyvy stravovacích návykov môžu ľuďom s chorobou obličiek výrazne uškodiť. Ako pri každom chronickom ochorení má byť jedálny lístok, ak možno, vyrovnaný a bez väčších výkyvov. Ide teda skôr o ucelený systém životosprávy. Dobrou správou je, že ľudia s ochorením obličiek, ktorým bola odporúčaná nízkobielkovinová diéta, na nič nie sú sami – okrem ich nefrológa a nutričnej terapeutky je všetkým k dispozícii viacero pomocníkov v podobe vyskúšaných receptov a návodov na zdravé a chutné stravovanie, napríklad aj v podobe týchto webových stránok. Tento koncept je overený mnohoročnou praxou a prináša celý rad rôznych zdravotných benefitov. Nejde len o oddialenie potreby dialýzy alebo transplantácie, ale aj o menší výskyt komplikácií obličkového zlyhania, ako napríklad porúch látkovej premeny a ochorenia kostí. Nízkobielkovinová diéta môže prispieť k nižšej potrebe rôznych liekov a zdá sa, že znižuje mieru zápalu v tele. Nie je potrebné sa báť ani podvýživy – nefrológ môže naordinovať ľuďom s ochorením obličiek špeciálne prípravky so zložkami bielkovín očistenými od dusíka.
Bielkoviny sú všeobecne považované za zdravé a niektorí chorí preto reagujú na odporúčanie nízkobielkovinovej diéty so znepokojením. Podobne ako pri všetkom ostatnom aj v prípade bielkovín platí, že „všetkého veľa škodí“ a prejedanie bielkovinami, rozšírené v našej populácii, naopak, prispieva k vyššej záťaži obličiek.
Ako ilustráciu bezproblémového zvládnutia systému nízkobielkovinovej diéty je možné použiť príklad pána Jiřího, ktorý sa o zhoršenej funkcii obličiek dozvedel v roku 2015, týždeň pred svojou päťdesiatkou. Známky ochorenia obličiek uňho boli prítomné už v čase, keď mal nastúpiť vojenskú službu – pretože mal v moči krv, na vojnu nemusel. Bohužiaľ, potom však k lekárom nechodil, pretože žiadne ťažkosti nepociťoval. Podrobnejšie vyšetrenie absolvoval až pri zmene zamestnania – už v čase, keď ochorenie obličiek výrazne pokročilo. Od lekárov si vypočul diagnózu chronického ochorenia obličiek štvrtého štádia a absolvoval podrobný pohovor o náhradách funkcie obličiek. Jeho nefrológ mu ďalej odporučil diétu pre ľudí s ochorením obličiek, ktorá obsahuje menej bielkovín a fosforu, a dohovoril schôdzku s nutriční terapeutkou. Tam pán Jiří prišiel s manželkou, ktorá ho v dodržiavaní diéty maximálne podporuje, sama je vegetariánkou a zaujíma sa o zdravú výživu. V priebehu štvrť roku mohla nutričná terapeutka konštatovať výrazné zlepšenie jedálneho lístka. Za tento čas sa pán Jiří bezproblémovo s nízkobielkovinovou diétou zžil bez toho, aby sa musel vzdať mäsa – stačilo obmedziť múčne prílohy k jedlu a zaradiť viac zeleniny. Úplne prestal jesť konzervované potraviny a polotovary, čím sa znížilo množstvo fosforu v jedle. Tým sa podarilo značne znížiť množstvo liekov, ktoré bolo predtým nutné užívať. Obmedzené množstvo bielkovín v strave pán Jiří nahradil prípravkami so zložkami bielkovín, očistenými od dusíka, ktoré mu predpísal nefrológ. Chronické ochorenie obličiek sa podarilo úplne stabilizovať. Po dvoch rokoch sa síce funkcia obličiek zhoršila, ale k zaradeniu do dialyzačnej liečby dôjsť nemuselo – manželka pánovi Jiřímu darovala obličku, takže je teraz vyliečený a pracuje stále na plné nasadenie ako elektrotechnik vo svojej firme. Diétu s obmedzením bielkovín však dodržuje ďalej a nevníma ju ako žiadne obmedzenie.
MUDr. Jan Vachek
DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek