Informační ledvina

Nalaďte sa
Rady a tipy

Príbeh pacienta – skĺbenie diéty pri diabete a ochorenie obličiek.

Václav je čulý šesťdesiatpäťročný pán z malého pošumavského mesta. Celý život bol verný práci v miestnom podniku ČSAD, najprv ako mechanik a vodič nákladných vozidiel, posledných pätnásť rokov však sedel za volantom autobusu. Napriek tomu, že najazdil dva milióny kilometrov bez nehôd, s chôdzou to bolo posledné roky horšie, na čom sa isto podpísal aj nemalý stres. Postupne došlo k rozvoju cukrovky 2. typu a vzniku ďalších diabetických komplikácií, takže teraz už je pán Václav na inzulíne. S jeho krvným tlakom to tiež vždy nebolo ideálne, výsledkom tak sú aj poškodené obličky – teraz vo štvrtom štádiu. Našťastie po odchode do penzie začal pán Václav na sebe pracovať a keď sa dozvedel, že mu hrozí v prípade pokračovania choroby dialýza alebo transplantácia, nelenil a zistil si všetko o jedálnom lístku. Má malú záhradku a pestuje si vlastnú zeleninu, takže si už odvykol jesť klasické české prílohy k jedlu a nahradil ich zdravšími variantmi. Šťastím je aj to, že má podporu v manželke aj zvyšku rodiny.

Pánovi Václavovi trvalo asi pol roka, kým mohol povedať, že si už na nový jedálny lístok bez ťažkostí zvykol. Počas opakovaných schôdzok s nutričnou terapeutkou sa postupne naučil preferovať jedlá s vyšším obsahom vlákniny (hlavne zeleninu, ovocie a celozrnné jedlá), naopak obmedzil živočíšne tuky. Podľa výpočtu nutričnej terapeutky celkové zastúpenie cukrov nepresahuje polovicu všetkých kalórií. Soľ a rôzne sójové omáčky nahradil bylinkami a korením. Tie mu vozí syn, ktorý prevzal rodinnú tradíciu práce v automobilovej doprave, a jazdí s kamiónom po celej Európe. Postupne bolo nutné obmedziť bielkoviny. Pri hmotnosti 87 kilogramov konzumuje pán Václav asi 35 gramov bielkovín denne a výživu doplňuje upravenými aminokyselinami, teda základnými stavebnými kameňmi bielkovín, avšak bez dusíka. Už po troch mesiacoch tejto liečby mu jeho nefrologička povedala potešujúcu novinku – nielen že sa funkcia obličiek stabilizovala, ale znížila sa aj hladina zápalových ukazovateľov, krvných tukov a bielkovín v moči.

Spokojná je aj lekárka z diabetológie. Stav pána Václava je celkom stabilizovaný a nič nenasvedčuje tomu, že by bolo nutné začínať v dohľadnom období s dialýzou. Po zmene jedálneho lístka sa začal pán Václav cítiť lepšie a sám si po krátkom čase všimol, že ho menej bolia kolenné a bedrové kĺby. S manželkou a vnúčatami sa vydáva minimálne raz týždenne na dlhší výlet s chodeckými palicami po Pošumaví a dokonca s kamarátmi vyšiel aj na horu Ostrý. So svojou nefrologičkou je dohodnutý, že pokiaľ by sa predsa len obličky zhoršili, začnú sa pripravovať na transplantáciu obličky, aby na dialýzu vôbec chodiť nemusel.

MUDr. Jan Vachek

DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek