Aké sú funkcie obličiek ?
Obličky zaisťujú pomocou filtrácie krvi rovnováhu telesných tekutín a chemického prostredia v tele. V obličkách sa tiež tvorí niekoľko hormónov.
Hlavnými funkciami obličiek sú:
- Vylučovanie odpadových látok močom. Splodiny sa v tele tvoria napríklad počas odbúravania bielkovín. Odpadovými látkami sú napríklad močovina, kyselina močová alebo kreatinín. Pokiaľ sa tieto látky nazhromaždia v tele, môžu dosiahnuť toxických koncentrácií (urémie) a poškodzovať ostatné orgány.
- Regulácie vody, sodíka, hydroxylových aniónov a ďalších elektrolytov (napr. draslíka, fosfátu, vápnika). Ovplyvňovaním zloženia moču obličky udržujú nie len objem teľných tekutín, ale aj ich zloženie. Tieto mechanizmy sa prispôsobujú potrebám ľudského tela, príjmu tekutín a elektrolytov.
- Syntéza hormónov a ich odbúravanie.Obličky sú jediným organom, kde sa tvorí aktívny vitamín D (kalcitriolu). Kalcitriol pôsobí v čreve, kde zabezpečuje zvýšené vstrebávanie vápnika, ktorý je dôležitý pre pevnosť kostí. V obličkách sa tvorí tiež rastový faktor erytropoetín a renín. Erytropoetín stimuluje kostnú dreň k tvorbe červených krviniek. Renín pomáha regulovať krvný tlak. Ďalej sa v obličkách odbúravajú niektoré hormóny, ako napríklad hormón štítnej žľazy kalcitonín a inzulín.