
Ako je to s grilovaním pri chronickom ochorení obličiek?
S príchodom slnečných dní sa v českom národe prebúdza túžba vychádzok do prírody a opekať špekáčiky pri západe slnka. Teda nielen špekáčikov, ale všeobecne ide o začiatok grilovacej sezóny! Grilovanie a všetko okolo neho je pre Čechov také lákavé ako peľ pre včielku. Grilovacia sezóna sa čo nevidieť začne a na myseľ prichádza otázka, ako je to však s grilovaním pri chronickom ochorení obličiek. Poďme sa tomu spoločne pozrieť na „zúbok“.
Jak jistě víte, Ako iste viete, obmedzenie jedálneho lístka pri chronickom ochorení obličiek je striktné a značne limitujúce, čo sa týka výberu a hlavne množstva vybraných potravín. Preto si musíme uvedomiť, že klasické grilovanie s veľkými porciami marinovaného mäsa, klobás či prípadne zrejúcich syrov, bohužiaľ, neprichádza do úvahy. Grilovanie ako také skrátka nie je číslo jeden v diéte pri ochorení obličiek. jídelníčku při chronickém onemocnění ledvin je do jisté míry striktní a limitující do výběru, ale hlavně do množství vybraných potravin. Proto si musíme uvědomit, že klasické grilování s velkými porcemi marinovaného masa, klobás či případně zrajících sýrů bohužel nepřichází v úvahu. Grilování jako takové zkrátka není číslo jedna v dietě při onemocnění ledvin.
Pri grilovaní mäsa platia rovnaké pravidlá ako pri inej tepelnej úprave. To znamená, že je nutné mať pod kontrolou veľkosť porcie, ktorá by po tepelnej úprave (aj grilovaní) nemala na tanieri prekročiť 40 – 55 g na jednu porciu. Mäso je vhodné grilovať v alobale alebo na lávovom kameni. Priamy kontakt s ohňom významne ničí kvalitu mäsa a je škoda znehodnotiť povolené množstvo porcie odporúčané lekárom či nutričným terapeutom. Pred samotným grilovaním je možné mäso naklepať a ľahko marinovať v oleji a bylinkách. Priemyselne vyrábané marinády a koreniace zmesi nie sú vhodné, pretože je ťažké zaistiť bezpečnosť pre metabolizmus obličiek.
Vhodné druhy:
kuracie a morčacie bez kože, králik,
chudé bravčové, teľacie, jahňacie
Menej vhodné druhy:
tučné bravčové, hydinové mäso s kožou
Pravidlo s veľkosťou porcie platí, bohužiaľ, aj pri rybách. Ryby je dobré zaraďovať do jedálneho lístka až 3× týždenne vzhľadom na skvelé zloženie tuku a tzv. nenasýtených mastných kyselín v ňom. Sú tiež obľúbené pre rýchlu prípravu a jednoduchú stráviteľnosť. Bohužiaľ, aj ryby obsahujú približne rovnaké množstvo bielkovín ako ostatné druhy mias a tým tiež zaťažujú obličky. Aj tu je preto nutné mať hmotnosť ryby po tepelnej úprave 40 – 55 g v jednej porcii.
Vhodné druhy rybieho masa:
rybie filety a filé: treska, losos, tuniak čerstvý, makrela
Menej vhodné:
krevety, mušle, homár, garnáty,
chobotnice
Na grile sú tiež veľmi obľúbené údeniny a ďalšie mäsové výrobky. Faktom je, že sa do jedálneho lístka pacientov s ochorením obličiek zaraďujú len výnimočne. Ono letné grilovanie môže byť táto výnimočná situácia, a preto je potrebné starostlivo zvážiť výber. Väčšina údenín má obsah soli a fosfátových solí, ktoré zaťažujú obličky. Veľkosť porcie je opäť maximálne 55 g. Rozhodne je pre telo a obličky vhodnejšie pripraviť grilované mäso alebo opečené pečivo v alobale než klobásu. Preto skutočne s údeninami opatrne.
Veľký otáznik je tiež pri zelenine, ktorá kvôli vysokému obsahu draslíka nie je na grilovanie vhodná. Môžeme si však pripraviť šalát z druhov, ktoré obsahujú nižší podiel draslíka napr. šalát z hlávkovej kapusty, čakanky, pekinskej kapusty, fenikla, mangoldu či šalátových uhoriek. Ako zálievku môžeme použiť vodu s čerstvou citrónovou šťavou a štipkou cukru a soli. Domáce dresingy si ľahko pripravíte zmiešaním napr. kyslej smotany s lyžičkou horčice. Alebo skrátka šalát len pokvapkať olivovým olejom.
Vhodné druhy zeleniny:
šalát z hlávkovej kapusty, čakanky,
pekinskej kapusty, fenikla, mangoldu
či šalátových uhoriek
Nevhodné druhy:
avokádo, brokolica, zemiaky, paradajky
Ako ďalšiu prílohu ku grilovanému mäsu môžeme zvoliť pečivo. Klasické výrobky z pšeničnej múky sa nahradzujú tzv. nízkobielkovinovými produktmi. Do jedálneho lístka preto zaraďujeme špeciálne pečivo, tzv. nízkobielkovinové a bezlepkové. Je to hlavne preto, že potrebujeme nahradiť bielkoviny samotnej pšenice, ktorá prevláda v bežnom pečive a nie je pre pacientov s chronickým ochorením obličiek žiaduca. Keď pacient s chronickým ochorením obličiek st. 3 – 5 nahradí bežné druhy pečiva nízkobielkovinovými, tak dokáže týmito zámenami znížiť príjem bielkovín až o 25 g, čo predstavuje veľkú úľavu pre namáhané obličky.
Vhodné druhy pečiva:
nízkobielkovinové a bezlepkové
Nevhodné:
pečivo z pšenice, celozrnné pečivo
Pri ochorení obličiek sa nezameriavame iba na porciu jedla, ale popri množstve by nás malo zaujímať aj to, ako sa mäso pripravuje pred grilovaním – to znamená zaostriť na povolené druhy marinád. V každom prípade je nutné vyhnúť sa priemyselne vyrábaným marinádam a hotovým zmesiam korenia. Obsahujú značný podiel minerálnych látok, ktoré poškodené obličky veľmi zaťažujú. Mäso je možné dochutiť čerstvými alebo mrazenými bylinkami (NIE sušenými) a klasickým jednodruhovým korením. Ryby je možné dochutiť čerstvou šťavou z citróna. Marinády je možné pripraviť z olivového oleja alebo mäso nechať skrehnúť v kyslej smotane či majonéze.
Vhodné druhy marinád:
olivový olej, kyslá smotana, čerstvé a mrazené bylinky
(kôpor, petržlen, rozmarín, tymian, oregano)
Nevhodné:
priemyselne vyrábané marinády,
hotové koreniace zmesi
Recepty, ktoré nám grilovanie spríjemnia
GRÉCKE TZATZIKI
Zloženie: 72 kcal (325 kJ); B: 2 g; T: 5 g; S: 5 g; Na: 38 mg; K: 267 mg; P: 68 mg
Suroviny na 1 porciu:
100 g šalátovej uhorky
40 g smotanového jogurtu
5 g kôpru
2 g olivového oleja
citrónová šťava
Príprava
Do jogurtu vmiešame nastrúhanú uhorku a dochutíme najemno nasekaným kôprom a pokvapkáme olejom a citrónovou šťavou.
DIP KU GRILOVANÉMU MÄSU
Zloženie: 71 kcal (243 kJ); B: 2 g; T: 6 g; S: 5 g; Na: 25 mg; K: 108 mg; P: 66 mg
Suroviny na 1 porciu:
50 g kyslej smotany 12 %
10 g cibule
1 strúčik cesnaku
čierne korenie podľa chuti
Príprava
Najemno nakrájanú cibuľu zmiešame s prelisovaným strúčikom cesnaku. Vmiešame do kyslej smotany a môžeme dochutiť čerstvo namletým čiernym korením.
Mgr. Miroslava Matejková
nutričná terapeutka