Babie leto je označované ako neskoré leto a začiatok astronomickej jesene. Toto obdobie je slnečné a takmer bezveterné a vyzýva na stretnutia, posedenia so svojimi známymi, priateľmi, susedmi. Stretnutie nie je len o dobrej pohode, ale aj o jedle. V období babieho leta nám príroda ponúka jablká, hrušky, ale aj orechy, huby, zemiaky a ďalšie dobroty, ktoré si vy môžete dopriať.

7 tipov pre babi leto

Pravidelná a vyvážená strava
Lákadiel je počas babieho leta naozaj veľa, ale nezabúdajte na optimálny príjem a výdaj podľa svojho zdravotného stavu, veku a fyzickej zdatnosti. Stravu si rozdeľte do niekoľkých denných dávok a nezabúdajte na desiate a olovranty. Tie sa v tomto ročnom období priam núkajú. Skúste napr. nízkobielkovinový chlebíček s ovocím a bielou kávou alebo jablčný kompót prevoňaný škoricou, citrónovou kôrou a klinčekom.

Bielkoviny

Príjem správneho množstva bielkovín je stále prioritnou úlohou.

Tip: 50 % stravy by mali tvoriť potraviny s vysokou biologickou hodnotou (patrí sem mäso, mliečne výrobky, ale aj sója). Ideálny obed pre obdobie babieho leta môže byť teda napríklad ražniči s malou porciou hydinového mäsa (50 g), so zelenou fazuľkou, cibuľou, mrkvou, paradajkou a doplnené zemiakom.

Tip: Mliečne a kyslomliečne výrobky sú dôležitým zdrojom plnohodnotných bielkovín a navyše majú pozitívny vplyv na črevnú mikrobiálnu flóru. A tak na záhradné posedenie s priateľmi môžete nachystať nátierky z čerstvých syrov s bylinkami alebo biely jogurt s malinami. V čase babieho leta ľahké osvieženie jedálneho lístka.

Údeniny
S posedením s priateľmi alebo vonkajším grilovaním bývajú spojené aj údeniny. Údeniny alebo iné im podobné výrobky nie sú pre vás vhodné – obsahujú veľa soli a fosforu. Vyberajte len tie, ktoré neobsahujú prídavné látky a veľa soli, napr. bezlepková šunka. Zaraďujte ich však v minimálnom množstve (30 g).

Korenie
Takisto sa pri grilovaní či príprave jedál žiada použitie korenia. Vyvarujte sa ostrému koreniu, ako je pálivá paprika, čili, karí alebo koreniace zmesi. Naopak, zaraďte bylinky, rascu, majorán, bobkový list, muškátový oriešok, citrónovú kôru a trávu a ďalšie.

Prílohy
A akú prílohu? Zvoľte nízkobielkovinové cestoviny a nemôžete urobiť chybu – sú zdrojom sacharidov a ideálnym zdrojom malého množstva bielkovín. V rámci babieho leta je skvelým variantom pripraviť ich ako nákyp, a to či už so zeleninou, alebo hubami a syrom. Ďalšou vhodnou alternatívou je ryža alebo zemiaky. Ideálna príležitosť, ako si zaspomínať na staré časy a upiecť si zemiaky v alobale.

Tip – Zemiakové placky s minimálnym množstvom múky + zeleninový šalát + domáca uhorková limonáda sú perfektné spestrenie záhradnej párty.

Nápoje
A čo vybrať na pitie? Príjem tekutín je nevyhnutnou súčasťou vhodného jedálneho lístka. Odporúčaný denný príjem by mal byť 2 l. Zistite si však od svojho nefrológa, koľko je pre vás vhodné za deň vypiť tekutín.

Tip: Domáce limonády z byliniek, ovocia, zeleniny patria do pitného režimu. Vhodné sú napr. I smoothie napr. z mrkvy, hrušky a jablka, bylinné čaje alebo len vychladený čaj s mätou.

Káva, čokoláda, nápoje povzbudzujúce alebo s kofeínom NIE SÚ vhodné.

Sladká bodka
No a ku každej slávnosti alebo pohodovému posedeniu s rodinou alebo priateľmi patria sladkosti. Vyberajte alebo pripravujte múčniky z nízkobielkovinovej múky (Solamylu, Maizeny, Gustinu) alebo vyberajte v obchodnej sieti v oddelení s bezlepkovými produktmi.

Recept

Plněný lilek

E: 303 kcal, B: 8,3g , P 10mg, K: 38mg,
Na: 67mg

Čo budete potrebovať?
1 menší baklažán, 1 cibuľa, 1 lyžica oliv. oleja,
50 g cottage + malý strúčik cesnaku

Ako na to?
Baklažán umyte a osušte. Pozdĺžne rozkrojte a vydlabte tak, aby z každej strany zostal 1 cm. Vydlabanú dužinu nakrájajte na kocky a nasypete do misky, kam pridáte cottage, najemno nakrájanú cibuľu a prelisovaný cesnak.
Všetko premiešajte a pokvapkajte olejom. Hotovú zmes naplňte do vaničky, ktorú ste si z baklažánu pripravili. Grilujete asi 10 min., kým sa syr nerozpustí.

Tip: Podávať môžete s bezlepkovým pečivom.

Byl tento článek užitečný?
  •  
  •