
Talianska kuchyňa by sa dala definovať ako umenie výborne, zdravo a ľahko sa najesť. Jedlá sa vyznačujú až geniálnou jednoduchosťou, často sú zložené len z niekoľkých ingrediencií. Základné suroviny predstavuje zelenina – predovšetkým paradajky, baklažány, cukety, papriky alebo artičoky, ďalej olivy a olivový olej, ryby, syry, ako napríklad ricotta, mozzarella alebo parmezán, mäso a výrobky z neho, ako napríklad sušená šunka prosciutto, rôzne druhy klobás alebo talianska slanina pancetta. Z pšeničnej múky, typicky semolinovej, sa vyrábajú cestoviny pestrej škály tvarov. Pripravujú sa buď s vajcami ako čerstvé, určené na rýchlu spotrebu, alebo bez vajec. Bezvaječné cestoviny sa sušia a dajú sa uchovať dlhší čas (asi 2 roky). Domáce cestoviny bývajú hrdosťou množstva reštaurácií. Pokrm, ktorý doslova spája ľudí na celom svete, je, samozrejme, pizza. Ďalším typickým jedlom je rizoto. To pravé talianske sa pripravuje z ryže arborio (zrnká sú kratšie a guľatejšie), ktorá sa varí vo vývare tak, aby zostala na zhryz (al dente, teda pevnejšia). Rizoto sa ponecháva krémové a v porovnaní s naším variantom aj akosi „mokré“. Opäť existuje celý rad možností, čím rizoto ochutiť alebo čo doň pridať – výborné je so špargľou, špenátom, hubami či hľuzovkou. Základné rizoto možno tiež chvíľu povariť s trochou šafranu a na tanieri dochutiť parmezánom. Ako korenie sa do varenia používajú čerstvé či sušené bylinky – bazalka, rozmarín, tymian, šalvia či oregano. Čo sa týka nápojov, Taliani sú milovníkmi kávy, ktorú si radi vychutnajú s niektorým z množstva vynikajúcich dezertov. Kto by si neobľúbil také sladkosti ako tiramisu, panna cotta (malé tortičky zo smotany, želatíny, cukru, zdobené ovocím alebo ovocným prelivom) alebo mandľové sušienky cantuccini, ktoré sa namáčajú do dezertného vína Vin Santo. Taliansko je tiež ideálnym miestom, kde si dať vynikajúcu zmrzlinu. Zhrnuté a podčiarknuté: Taliansko je perfektné miesto pre tie najlepšie gastronomické zážitky. Nie je teda vôbec náhoda, že výborné talianske reštaurácie nájdeme na celom svete. Len máloktorá kuchyňa sa pýši takým počtom úplne legendárnych jedál.
Polievka minestrone je klasikou talianskej kuchyne. Receptov existuje množstvo s rôznymi obmenami ingrediencií. Rozdiely v príprave nájdeme regionálne v rôznych častiach Talianska a často sú špecifické zvyklosti aj v rámci rodinných receptov. Do polievok sa tak dostáva navyše biela fazuľa, kel, brokolica alebo špenát. My si urobíme variant bez strukovín, ktorý viac zodpovedá nízkobielkovinovej diéte.
Recept je na 6 porcií, 1 porcia: 282 kcal, 1 183 kJ, 9,4 g bielkovín, 29,7 g sacharidov, 13,8 g tukov, P (fosfor) 127 mg, K (draslík) 662 mg, Na (sodík) 908 mg
Suroviny:
- 6 lyžíc olivového oleja (36 g)
- žltá cibuľa (130 g)
- 1 strúčik cesnaku (10 g)
- 250 g zemiakov
- 150 g mrkvy
- 125 g stonkového zeleru
- 150 g cukety
- 1,2 litra zeleninového vývaru
- 400 g paradajok (lúpané v konzerve)
- soľ
- čerstvo mleté čierne korenie
- petržlen s plochými listami (hrsť)
- 50 g parmezánu
Vo veľkom hrnci rozohrejeme olivový olej. Na strednom ohni necháme zosklovatieť najemno nakrájanú cibuľu a rozotrený strúčik cesnaku. Pridáme na kocky nakrájané zemiaky a asi 5 minút restujeme. Pridáme mrkvu, zeler a cuketu a restujeme ďalších 5 minút. Zalejeme teplým vývarom a paradajkami. Varíme hodinu na miernom plameni bez pokrievky. Na záver pridáme petržlen a dochutíme soľou a čiernym korením. Na tanieri ešte každú porciu posypeme trochou najemno nastrúhaného parmezánu.
Opäť jeden z typických talianskych receptov na pastu. Geniálne jednoduché jedlo hotové za pár minút z niekoľkých surovín. K predchádzajúcemu receptu na polievku sa výborne hodí, lebo môžeme využiť znova syr a petržlen.
Recept je na 3 porcie, 1 porcia: 2 585 kcal, 617 kJ, 12 g bielkovín, 61 g sacharidov, 36 g tukov, P (fosfor) 178 mg, K (draslík) 197 mg, Na (sodík) 310 mg
Suroviny:
- 200 g bezlepkových špagiet
- 100 ml olivového oleja
- 2 čili papričky (podľa chuti možno, samozrejme, aj viac, môžeme aj skombinovať červenú, zelenú a žltú papričku)
- 10 strúčikov cesnaku (90 g)
- soľ
- čerstvo mleté čierne korenie
- petržlen s plochými listami (hrsť)
- 50 g parmezánu
Cesnak nakrájame na tenké plátky, z čili papričiek odstránime semienka a dužinu nakrájame najemno (veľmi malé kocky). Olivový olej rozohrejeme vo veľkom hrnci alebo panvici, stlmíme plameň a restujeme cesnak a papričky. Pozor, cesnak sa nesmie pripáliť, zhorkol by. Vedľa si podľa návodu uvaríme v osolenej vode špagety. Po zliatí vody z cestovín odstavíme panvicu so zmesou papričiek a cesnaku z ohňa a premiešame so špagetami. Okoreníme čiernym korením a prihodíme čerstvý nasekaný petržlen. Na tanieri ešte posypeme parmezánom.
Recept je na 8 porcií, 1 porcia: 2 407 kcal, 575 kJ, 5,9 g bielkovín, 29 g sacharidov, 48,5 g tukov, P (fosfor) 141 mg, K (draslík) 106 mg, Na (sodík) 221 mg
Suroviny:
- maslové sušienky 200 g (shortbread, bez polevy či náplne)
- 125 g masla
- 4 žĺtky (80 g)
- 4 lyžice nerafinovaného hnedého cukru (60 g) + 2 lyžice na kandizovanie (30 g)
- 2 bio citróny
- 500 g mascarpone
Sušienky nalámeme a rozomelieme v mixéri. Rozmiešame so zmäknutým maslom. Cesto navrstvíme na dno formy na francúzsky koláč (priemer formy 22 cm). 10 – 12 minút pečieme v teplovzdušnej rúre na 195 stupňoch. Korpus by mal mierne zhnednúť. V mise zmiešame žĺtky, cukor, nastrúhanú kôru a šťavu z jedného citróna. Vyšľaháme dohladka. Zmiešame s mascarpone. Krém natrieme na vychladnutý korpus a dáme ešte na 20 minút do rúry (teplovzdušná 175 °C). Medzitým si pripravíme ešte ozdobu na povrch torty. Druhý citrón starostlivo umyjeme a nožíkom skrojíme najvrchnejšiu žltú vrstvu kôry – plátky musia byť tenučké, skoro priesvitné, bez bielej časti, ktorá je horká. V kastróliku si zohrejeme 2 lyžice cukru a 50 ml vody. Pridáme citrónovú kôru a povaríme do sirupovitej konzistencie. Tortu rozdelíme na osminky a každú porciu ozdobíme hniezdočkom z kandizovanej citrónovej kôry.
MUDr. Adéla Maříková