
Dostatok energie pri chronickom ochorení obličiek a optimálna telesná hmotnosť
Mohlo by vás také zajímat:
Zaistenie dostatočného množstva energie je veľmi dôležité pri dodržiavaní nízkobielkovinovej diéty. Nedostatočný príjem energie totiž vedie k rozkladu bielkovín, čo má za následok chudnutie a pocit slabosti.
Energetická potreba závisí od veku a fyzickej aktivity. Všeobecne platí, že váš príjem energie v potrave by mal byť:
- 35 kcal / kg telesnej hmotnosti/deň, pokiaľ máte menej ako 60 rokov
- 30-35 kcal / kg telesnej hmotnosti/deň, pokiaľ ste vo veku 60 rokov alebo viac
Znížením množstva bielkovín dochádza k zníženiu množstva kalórií. Je preto nevyhnutné nahradiť chýbajúce kalórie z iných potravín. Prakticky to znamená, že musíme predovšetkým navýšiť množstvo cukrov a tukov.
Určite by však nízkobielkovinová diéta za žiadnych okolností nemala byť chápaná ako zníženie množstva konzumovaných pokrmov, ale ako obmedzenie alebo vynechanie niektorých potravín, ktoré spôsobujú metabolické komplikácie. Naopak, je žiaduci dostatočný príjem jedla s optimálnym množstvom kalórií. Nízkobielkovinová diéta je väčšinou doplňovaná o ketoanalógy esenciálnych aminokyselín. Ide o prípravok, ktorý vám môže predpísať lekár. Obsahuje aminokyseliny vo vhodnej forme pri chronickom ochorení obličiek. O vhodnosti a odporúčanom dávkovaní sa vždy informujte u ošetrujúceho lekára.
Pokiaľ ste sa rozhodli nízkobielkovinovú diétu dodržiavať, mali by ste sa snažiť, aby váš kalorický príjem bol dostatočný. Mnoho pacientov v neskoršom štádiu CKD 4 a 5 trpí podvýživou s nedostatkom energie a bielkovín.
Pacienti s CKD sa môžu dostať do situácie, keď je ich strava nedostatočná na príjem základných živín (bielkovín, tukov, sacharidov) alebo minerálnych látok a vitamínov.
Kedy k tomu môže dôjsť:
- pri nechutenstve,
- pri hnačkách,
- pri úbytku hmotnosti a svalovej hmoty,
- pri častých vyšetreniach alebo operačných zákrokoch,
- pri zlej skladbe jedálneho lístka, ktorá neobsahuje živiny, ktoré sú v určitom čase dôležité, napr. v štádiu CKD 3b – 5 – potrebuje pacient veľa energie a menej bielkovín.
Aké máme možnosti stravu doplniť:
Tekuté formy
– sipping s rôznymi príchuťami, presne definovaným obsahom energie, bielkovín alebo s nízkym obsahom iónov (napr. Fresubin Renal)*
Krémy
- umožňujú jednoduché prehĺtanie a je to alternatíva
tekutej výživy (napr. Fresubin creme)*
Sypkú formu
– napr. Fresubin protein powder
Výhody doplnkovej výživy
- Presne definované zloženie a objem.
- Jednoducho sa podáva, prenáša, skladuje, vstrebáva.
- Je možné ju použiť ako úplnú náhradu stravy alebo ako výživový doplnok, napr. do pokrmov, zákuskov, príkrmov, omáčok atď.
- Rýchla dostupnosť v lekárni a možnosť okamžitého použitia.
- Neobsahuje lepok, s nízkym obsahom laktózy.
* Potravina na zvláštne lekárske účely.
**Podávať na základe odporúčaní lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy, farmácie alebo starostlivosti o matku a dieťa.
5 tipov nutričného terapeuta na zvýšenie obsahu kalórií
- Nezaraďujte do jedálneho lístka light výrobky.
- Pridávajte si smotanu do cereálií alebo polievky (zlepší chuť a dodá energiu).
- Nebojte sa jednoduchých sacharidov, ako sú cukor, džem, med alebo sirup.
- Pokiaľ nemáte iné diétne obmedzenie, zaraďujte aj smažené pokrmy.
- Na zjemnenie pokrmov pridajte maslo do hotových pokrmov (do cestovín, omáčok, zemiakov, zemiakovej kaše atď.)
Optimálna telesná hmotnosť
Je vhodné si pravidelne kontrolovať svoju telesnú hmotnosť, najmä v neskorších fázach chronického ochorenia (v predialyzačnej fáze 4-5), keď je vyššie riziko podvýživy a preťaženia tekutinami.
Pre zistenie optimálnej telesnej hmotnosti môžete sledovať telesnú hmotnosť a BMI (hodnoty BMI by sa mali pohybovať v rozmedzí 20 – 25). Výpovedná hodnota týchto ukazovateľov nie je stopercentná, pretože neudáva informácie o zložení vašich telesných tkanív. Pokiaľ máte opuchy, vaša telesná hmotnosť sa zvýši, ale zároveň môžete mať nedostatok svalovej hmoty.
Preto sú telesná hmotnosť a BMI len orientačné, v praxi však ľahko uskutočniteľné merania, ktoré poskytujú približný obraz o stave výživy.
Mgr. Miroslava Matějková