Ľahké letné pokrmy

Príroda zariadila naše stravovacie návyky podľa ročného obdobia celkom jasne. V zime nás to ťahá k horúcemu čaju a hutným krémovým polievkam, zatiaľ čo v horúcich letných dňoch nás hlad a chuť na teplé a výdatné pokrmy skôr opúšťa. Teplú zemiakovú polievku preto necháme na zimné chumelice a pozrieme sa na to, ako si pochutnať v lete, a pritom nezaťažiť choré obličky.

Nasledujúce pravidlá a odporúčania platia, samozrejme, po celý rok, ale v horúcich letných dňoch dochádza ľahšie a rýchlejšie k únave, dehydratácii a vyčerpaniu zásob energie v krvi. Preto, aby nedochádzalo k veľkému kolísaniu cukru a minerálnych látok v krvi, je potrebné stravu rozdeliť do niekoľkých denných dávok tak, aby nikdy nedošlo k hladovaniu a následnému prejedaniu. Krivka kolísajúcich hodnôt by potom mala veľké výkyvy a s nimi by sa zvýšilo aj riziko poškodenia obličiek – nebezpečné sú výkyvy lipidémie (tuky), glykémie (cukry), hyperfosfatémie (veľa fosforu), hyperkalémie (veľa draslíka).

Keď bude jedálny lístok rozložený (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera) a jedlo bude rozdelené na viac menších porcií, tak si môžeme dovoliť zaradiť aj potraviny, ktoré by inak neprichádzali do úvahy. Príkladom sú napríklad tvrdé syry, ktoré majú veľa bielkovín a pre obličky predstavujú záťaž. Veľká porcia je zakázaná, ale na malú desiatu si ho dopriať môžeme tak, že si opticky pomôžeme strúhadlom. Nastrúhaný syr je našuchorený, a aj malá porcia tvrdého syra vyzerá na nízkobielkovinovom pečive skvele! Malú porciu telo lepšie spracuje a obličky tak nezaťaží.

Obed a večera sú dve hlavné jedla, keď už očakávame nejaké to kulinárske umenie. Také hlavné jedlo by malo byť zostavené zo sacharidov, tukov a kvalitných bielkovín – nesmieme pritom zabúdať na povolené veľkosti porcií, a to 50 g mäsa po tepelnej úprave (mäso, ryba). Na večeru mäso môžeme nahradiť výberom z čerstvých syrov a tvarohov. Vždy je potrebné myslieť na príjem soli, ktorý musí byť veľmi obmedzený! Nesmie chýbať zelenina, ktorá jedlo odľahčí a príjemne v lete osvieži. Výhodnejšia je vždy zelenina, ktorú je možné tepelne upraviť. Preto sa nenechajte mýliť tým, že sa zelenina vždy musí jesť teplá, a naservírujte si vychladenú dusenú zeleninu. Jej výber je nutné podriaďovať hladine draslíka v krvi, na to pozor.

Ako bolo povedané vyššie, nejde len o to, čo jeme, ale aj koľko toho jeme. Správne zvolená tepelná úprava je tiež dôležitá, a preto v lete určite jedlo nesmažme, nezahusťujme a zbytočne nekoreňme. Tučné smažené a veľmi korenené jedlo má tendenciu dráždiť žalúdok. Lepšie je zamerať sa na farby, pretože pestrý a farebný jedálny lístok zaručí, že sa potraviny v ňom nebudú často opakovať a na tanieri nás bude tešiť stále niečo nové. Základ jedálneho lístka tvoria tradične raňajky, ktoré by z celého dňa mohli ukrojiť až 20 % z celkovej prijatej energie. Pomôže telo prebudiť po nočnej pauze a dodá potrebné živiny. Vďaka desiate či olovrantu medzi hlavnými jedlami zas udržíme cukor v krvi v rovnováhe a nebudeme sa potom dojedať a zaháňať hlad. Desiata a olovrant oddialia výkyvy chutí a v lete osviežia, zasýtia a zaženú pocit smädu.

Zelenina je skvelý zdroj vlákniny, vitamínov a minerálnych látok, ktoré nás však pri ochorení obličiek celkom trápia. Predovšetkým je potrebné dávať pozor na draslík! A tiež obozretne s vodou, ktorej zelenina obsahuje až 90 % a je nutné ju započítavať do denného príjmu tekutín.

Pri hyperkalémii (zvýšení hladiny draslíka v krvi)

Dve porcie ovocia denne:

1. porcia čerstvého ovocia.
Nevhodné ovocie s vysokým množstvom draslíka: všetko sušené ovocie, banán, melón cukrový, rebarbora, marhule

2. porcia vo forme kompótu bez šťavy.
Zo sterilizovaného, konzervovaného a rozmrazeného ovocia a zeleniny vždy vylejte šťavu, ktorú ďalej nepoužívajte na ďalšiu prípravu a ani ako šťavu na pitie

Dve porcie zeleniny denne:

1. porcia surovej zeleniny (prípadne vo forme šalátu).
Zeleninové šaláty doplňte o pár kvapiek rastlinného oleja, aby sa lepšie využili vitamíny rozpustné v tukoch.
Nevhodná zelenina s vysokým množstvom draslíka: bambusové výhonky, artičoky, avokádo, zeler, cibuľka šalotka, červená repa, zelený hrášok, ružičkový kel, paštrnák, koreň petržlenu, poľný šalát, paradajky, všetka sušená zelenina, zeleninové pretlaky

2. porcia nesolenej varenej zeleniny.
Vodu z varenej zeleniny zlejte a ďalej nepoužívajte, preto je nevhodné zaraďovanie zeleninových vývarov.
Povolené druhy: brokolica, karfiol, mrkva, zelená fazuľka (varená vo veľkom množstve vody, ktorá sa zleje)! Zeleninu nepripravujte v pare, na grile ani v rúre – pri týchto úpravách v nej zostáva najviac draslíka.

Možné zámeny:

Domáca rozmarínová limonáda, uhorkové smoothie, voda
Studená polievka z rukoly, polievka ryžová, karfiolová
Cuketové halušky s dipom z kyslej smotany

Kolové nápoje a sladené limonády
Instantná polievka
Rýchle občerstvenie

Výhoda jedla pripraveného doma je, že poznáte presne jeho zloženie a môžete kedykoľvek ovplyvniť jeho skladbu, presne si prepočítať množstvo prijatých bielkovín. Výber a množstvo potravín a tekutín sa podriaďuje odporúčaniu lekára, teda dovolenému príjmu tekutín a hodnotám draslíka a fosforu v krvi. Nikdy nezabúdajte na lieky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou liečby. Ich nepravidelné užívanie zvyšuje riziko ďalších zdravotných komplikácií.

Recepty

Cuketové halušky s dipom z kyslej smotany

Suroviny na 1 porciu
100 g cukety
½ ks vajca
10 g strúhanky
10 g polohrubej múky
5 g cesnaku (1 strúčik)
25 g repkového oleja
50 g kyslej smotany
soľ, čierne korenie, bylinky alebo kôpor + dochutiť podľa potreby citrónovou šťavou

Postup:
Cuketu umyjeme, nelúpeme a nastrúhame nahrubo, posolíme a pridáme ½ ks vajca, strúhanku, polohrubú múku, prelisovaný cesnak a všetko zmiešame. Lyžicou povykrajujeme halušky, ktoré osmažíme z oboch strán dozlatista. Dip z kyslej smotany pripravíme zmiešaním kyslej smotany, byliniek, popr. citrónovej šťavy.

Zloženie 1 porcie:
424.5 kcal (1774,1 kJ); B: 9,2 g; T: 34,7 g; S: 21,5 g; Na: 108 mg; K: 304 mg; P: 166 mg

Uhorkové smoothie s mätou

Suroviny na 1 porciu
100 g šalátovej uhorky
60 g gréckeho bieleho jogurtu
5 g trstinového cukru, soľ
lístky mäty na ozdobu
100 g ľadu drveného

Postup:
horku olúpeme, zbavíme semienok a nakrájame na kocky. Ostatné suroviny rozmixujeme dohladka. Servíruje ozdobené mätou.

Zloženie 1 porcie:
79.3 kcal (331.3 kJ); B: 4,2 g; T: 1,4 g; S: 13,1 g; Na: 39,1 mg; K: 262,5 mg; P: 108,2 mg

Rozmarínová limonáda

Suroviny na 4 porcie:
120 g trstinového cukru
1500 ml vody
2 byľky rozmarínu
100 ml citrónovej šťavy
1 citrón
200 g kociek ľadu

Postup:
Cukor rozmiešajte v 240 ml vody a pridajte 1 byľku rozmarínu a prevarte do konzistencie sirupu, 8 – 10 minút. Nechajte celkom vychladnúť. Vzniknutý sirup vlejte do džbánu, pridajte citrónovú šťavu, plátky chemicky neošetreného citróna a zvyšnú vodu. Podľa chuti podávajte s kockami ľadu

Zloženie 1 porcie:
191 kcal (799,8 kJ); B: 0 g; T: 0 g; S: 47,2 g; Na: 0 mg; K: 1 mg; P: 0 mg

Studená polievka z rukoly

Suroviny na 4 porcie:
400 g bieleho jogurtu
600 g kyslej smotany
5 strúčikov cesnaku, zbavených klíčkov a drvených
100 g rukoly, pár lístkov odložíme na ozdobu, zvyšné lístky nasekáme
10 g extra panenského oleja
150 g reďkoviek, nakrájaných na tenké plátky

Postup:
Jogurt a kyslú smotanu premiešajte s rukolou a cesnakom, osoľte, okoreňte a rozmixujte. Väčšinu reďkoviek rozdeľte do tanierov, zalejte jogurtovou zmesou, ozdobte odloženými lístkami rukoly, plátkami reďkoviek a extra panenským olivovým olejom.

Zloženie 1 porcie:
307,5 kcal (1280, 4 kJ); B: 10,1 g; T: 22,7 g; S:14,9 g; Na: 183,4 mg; K: 612 mg; P: 309,7 mg

Mgr. Miroslava Matějková
nutričná terapeutka

Byl tento článek užitečný?
  •  
  •