Je možné niekedy pri nízkobielkovinovej diéte podvádzať?

Známe príslovie hovorí, že zakázané ovocie najviac chutí – platí to aj v prípade akejkoľvek diéty. Zvlášť na začiatku sú prehrešky proti diéte časté. Niekedy je ťažké odolať lákavému jedlu, inokedy nie je nič vhodné k dispozícii, ako napríklad pri spoločnej večeri na návšteve.

V Taliansku, kde má nízkobielkovinová diéta dlhú tradíciu, priamo niektorí nefrológovia a špecialisti na výživu odporúčajú jeden deň v týždni (alebo maximálne štyrikrát do mesiaca) diétu trochu uvoľniť. Cieľom nie je v žiadnom prípade zabudnúť na vytýčený cieľ alebo sa bezhlavo prejedať bielkovinami – to by mohlo viesť k poškodeniu obličiek a rýchlejšej strate ich zostávajúcej funkcie. Ukazuje sa však, že zaradenie „voľnejšieho“ jedálneho lístka v priemere raz týždenne pomáha zvýšiť motiváciu na dlhodobé dodržiavanie diéty a nezhoršuje výsledky liečby. Takto je možné naplánovať si napríklad výdatnejší nedeľný obed, keď sa stretáva rodina, alebo napríklad večeru v reštaurácii raz týždenne bez väčších obmedzení.

Tento poznatok tiež využívajú s úspechom dietológovia a lekári pri redukčných diétach. Ani porušenie redukčnej diéty raz týždenne nespomalí stratu hmotnosti a, naopak, vedie k lepšej tolerancii odporúčaného režimu.

Samozrejme, je vhodné sa o tomto poradiť s lekárom alebo nutričnou terapeutkou, ktorí budú radi za otvorenosť. Predovšetkým je dobré konzultovať prípadné porušenie v prípade, že musíme dodržiavať ešte nejaké iné obmedzenia (napríklad pri potravinovej alergii, sklone k hromadeniu draslíka v organizme a podobne). Pokiaľ však spočíva odporúčaná diéta v obmedzení prijatých bielkovín, je možné bezpečne raz týždenne množstvo bielkovín v strave trochu zvýšiť.

MUDr. Jan Vachek

Byl tento článek užitečný?
  •  
  •