Nízkobielkovinová diéta a alkohol

Mohlo by vás také zajímat:

Silvester

Ako sa rýmuje alkohol a nízkobielkovinová diéta? Je nutné sa alkoholu celkom vyvarovať, alebo malé množstvo neprekáža?

Väčšina z nás to pozná – blíži sa Silvester a s ním aj obligátny novoročný prípitok, často však aj bujaré veselie až do rána. Ako sa však rýmuje alkohol a nízkobielkovinová diéta? Je nutné sa alkoholu celkom vyvarovať, alebo malé množstvo neprekáža?

Na začiatok dobrú správu pre všetkých, ktorí si robia v tomto ohľade starosti. Väčšine ľudí, ktorí držia nízkobielkovinovú diétu, rozumné množstvo alkoholu neublíži. Záleží, samozrejme, na zdravotnom stave a tiež na užívaných liekoch. Pokiaľ je však zdravotný stav stabilný, neliečime sa práve s infekciou a netrpíme zároveň pečeňovým ochorením, nie je nutné zostať na Silvestra ani pri inej príležitosti úplne „na suchu“.

Inšpiráciu si môžeme vziať z Talianska: Taliani sú známi ako milovníci vína a skvelej kuchyne, ktorá je považovaná za jednu z najlepších a tiež najzdravších na svete. Tých, ktorí držia nízkobielkovinovú diétu, môže potešiť, že medzi talianskymi nefrológmi a pacientmi je tento spôsob liečby veľmi populárny – najviac v celej západnej Európe. A pretože víno je v Taliansku prakticky neoddeliteľnou súčasťou každodennej kuchyne, bežne sa s ním v rámci diéty počíta – samozrejme, pokiaľ tomu nebránia iné dôvody. Napríklad tí, ktorí sa liečia s pečeňovým ochorením alebo mali v minulosti s alkoholom problémy, by sa alkoholických nápojov mali celkom vyvarovať. Alkohol sa tiež neznesie s určitými antibiotikami a nie je vhodný pri akútnych infekciách alebo v období rekonvalescencie.

A aký nápoj na prípitok alebo oslavu teda zvoliť? Pivo, víno alebo sekt z hľadiska obličiek neprekáža, pokiaľ sa konzumujú v umiernenom množstve. Destiláty je vhodné maximálne obmedziť. Pokiaľ sa však už rozhodneme dať si „niečo ostrejšie“, je najlepšie voliť číre nápoje (vodka, gin) a vyvarovať sa radšej liehovín ako whisky alebo likérov. Takisto je dôležité nezabudnúť na pitie vody – alkohol totiž odvodňuje.

Prajem krásne prežitie vianočných sviatkov a Silvestra

MUDr. Jan Vachek

Byl tento článek užitečný?
  •  
  •