Múky a pečenie pri chronickom ochorení obličiek

Múka je už odpradávna hlavnou súčasťou našich jedálnych lístkov. V podstate je to rozomleté obilné zrno a používa sa v kuchyni na varenie, pečenie a iné tepelné úpravy mnohých jedál. Najčastejšie sa dá kúpiť klasická pšeničná múka, ktorá sa delí podľa hrúbky zŕn na hladkú (najjemnejšiu zrnitosť), polohrubú, hrubú a na krupicu (najhrubšia zrnitosť). Pri ochorení obličiek však klasická múka zaťažuje obličky nadbytočným množstvom rastlinných bielkovín, preto sa nižšie dočítate, podľa čoho múky vyberať a na čo si dať pozor.

Pri ochorení obličiek rozdeľujeme múky podľa vhodnosti:

Nielen množstvo bielkovín je rozhodujúci faktor, na ktorý by sa mal upínať náš zrak. Nesmieme zabudnúť ani na podiel fosforu a draslíka, ktorý je v rôznych druhoch rozdielne zastúpený. V tabuľke nižšie je jasne zrejmé, že bezlepkové či nízkobielkovinové múky sú vhodnejšie. Tu je, bohužiaľ, aj vidieť, že i keď v bežnej zdravej výžive je oslavovaná celozrnná múka ako nutričný benefit, pri ochorení obličiek je zrejmé, že vysoký podiel minerálnych látok (fosfor, draslík) je pre pokročilé štádiá chronického ochorenia obličiek nežiaduci.

Orientačné hodnoty bielkovín, fosforu a draslíka ukazuje tabuľka nižšie:

Pozor si nemusíme dávať len na múku ako takú, ale obličky zaťažia aj klasické výrobky z pšeničnej múky. Preto sa múka a výrobky z nej musia nahrádzať tzv. nízkobielkovinovými produktmi. Ich porovnanie s bežnými druhmi pečiva ukazuje tabuľka nižšie. Keď pacient s chronickým ochorením obličiek štádia 3 – 5 nahradí bežné druhy pečiva nízkobielkovinovými, tak dokáže týmito zámenami znížiť príjem bielkovín až o 25 g, čo predstavuje veľkú úľavu pre namáhané obličky. Sortiment nízkobielkovinových potravín, medzi ktoré patrí aj väčšina bezlepkových potravín, sa stále rozširuje a ich dostupnosť v bežných obchodoch a supermarketoch v posledných rokoch rapídne vzrastá.

RECEPTY & TIPY na pečenie

Čím kypriť

Pri pokročilom štádiu ochorenia obličiek je potrebné vyvarovať sa fosforu v jedálnom lístku – ten sa hojne nachádza v droždí/pivovarských kvasniciach. Vždy je lepšie nahradiť ho kypriacim práškom, ale pozor, tým bez fosfátov. Na jeho vrecúšku je to zvýraznené a dá sa „kypriaci prášok bez fosfátov“ kúpiť v predajniach zdravej výživy, ale aj v sieti niektorých drogérií. Keby sa skutočne nedarilo nájsť kypriaci prášok bez fosfátov, môžete droždie nahradiť aj jedlou sódou.

Domáca poleva

Snažte sa vyvarovať hotovým kakaovým polevám a polotovarom, pretože kakao v nich sa nachádzajúce so sebou nesie aj vysoký podiel fosforu (preto sa pri ochorení obličiek neodporúča ani čokoláda). Namiesto kakaovej polevy radšej siahnite po domácej cukrovej poleve, karameli alebo koláč ozdobte polevou z ovocných štiav a želatínou. Za skúšku určite stojí domáca cukrová poleva, na ktorej prípravu vám stačí pár minút.

Jablčná piškóta 650 g (8 porcií)

Suroviny:
250 g nízkobielkovinovej múky (Vitaprotam)
100 g práškového cukru
1 balíček prášku do pečiva
1 balíček vanilkového cukru
150 g jabĺk
50 g Hery
Strúhanka a maslo na vymastenie formy
Voda na zriedenie

Postup:
Jablká nastrúhame na strúhadle nahrubo. Pridáme nízkobielkovinovú múku, práškový, vanilkový cukor a Heru. Zmes vypracujeme mixérom na hladké cesto. Nakoniec pridáme prášok do pečiva a zapracujeme do cesta. Zriedime vodou do konzistencie trenej bublaniny. Hotovú zmes prelejeme do vymastenej formy a dáme piecť do rúry predhriatej na 180 stupňov C dozlatista. Piškóta je vďaka jablkám vláčna sama osebe a môžeme ju servírovať v tejto podobe. Pokiaľ máte radšej sladšie múčniky, môžete piškótu pocukrovať, popr. poliať polevou z citrónovej šťavy.

Nutričné hodnoty 1 porcia:
Energia: 112 kcal, 0,2 g bielkovín, 4,7 g tukov, 45,5 g sacharidov, P: 23,5 mg, Na: 187,5 mg, K: 33,9 mg

Dalamánky 10 ks

Suroviny:
100 g pšeničnej múky hladkej
125 g nízkobielkovinovej múky
80 g jemne strúhaných zemiakov
15 g čerstvého droždia
cca 100 ml vody
3 g soli
rasca
múka na vysypanie plechu

Postup:
Všetky suroviny zamiešame a vypracujeme cesto, ktoré necháme vykysnúť. Cesto si rozdelíme na 10 rovnakých dielov a namočenou rukou vytvarujeme vo vode bochníky.  Pečieme ich na múkou vysypanom plechu v mierne vyhriatej rúre. 

Nutričné hodnoty v 1 ks:
90 kcal, 377,1 kJ, 1,8 g bielkovín, 0,3 g tukov, 20,2 g sacharidov, 86 mg K, 199 mg Na, 18 mg P

Nízkobílkovinné mouky

Mgr. Miroslava Matějková
nutričná terapeutka

Byl tento článek užitečný?
  •  
  •