Novoročné zvyky alebo príprava na šťastný nový rok!

Mohlo by vás také zajímat:

Desatoro diétneho odporúčania

S koncom roka ľudia často uplynulý rok hodnotia a ešte častejšie si stanovujú predsavzatia pre rok nadchádzajúci. Čo však môže byť dobré pre jedného, nemusí platiť pre druhého. Nezabúdajte teda na svoje zdravie a položte si otázku, akým predsavzatím sa vám splnia priania o krásnom novom roku. Jednu vec si do nového roku prajeme vždy – zdravie. Je preukázané, že prevenciou väčšiny ochorení je optimálna výživa a pravidelná pohybová aktivita. Ak je výživa súčasťou nášho životného štýlu, potom sami veľkou mierou prispievame k pozitívnemu výsledku a pevnému zdraviu. Platí to aj pri chronickom ochorení obličiek, kde správnou stravou bránime progresu ochorenia.

A pretože sa hovorí Ako na Nový rok, tak po celý rok, je novoročný deň spojený s tradíciami, ktoré nám majú pomôcť vykročiť správnou nohou a ovplyvniť celý nadchádzajúci rok. Tieto tradície sú neoddeliteľnou súčasťou ľudského života na celom svete. Napríklad v niektorých krajinách Ázie (predovšetkým v Číne a Japonsku) sa na Nový rok podávajú pokrmy z dlhých rezancov, ktoré nesmú byť prelomené ani potrhané. Týmto si podľa nich zaistíte dlhý život. Ak by ste sa týmto krásnym zvykom chceli inšpirovať, nízkobielkovinová diéta vám v tom určite nebráni, len si vyberte cestoviny ryžové alebo nízkobielkovinové.

Trochu iný novoročný pokrm pripravujú na juhu Spojených štátov. Nazývajú ho Hoppin’ John (čiže hopsajúci Janko). Ide o fazuľový šalát, ktorý ak sa zvýši do druhého dňa, premenujú ho na Skippin’ Jenny (skákavá Jenny), čo má poukázať na dostatok a prosperitu. Zároveň sa na novoročnom stole na tomto kontinente objaví žiarivo žltý kukuričný chlieb. Ten má evokovať zlato a tým bohatstvo do nového roka. Pri dodržiavaní nízkobielkovinovej diéty je vhodné na prípravu pečiva použiť napr. kukuričný škrob (Maizenu), čo je v úplnom súlade s vyššie zmieňovanou tradíciou.

Chuť sladkohorkého granátového jablka v Turecku predstavuje zdravie, plodnosť a prosperitu, čo podobne prisudzuje aj židovská kultúra. Krásny variant inej desiatej na spestrenie nízkobielkovinového jedálneho lístka.

V škandinávskych krajinách, no aj v Poľsku a Nemecku, je typickým novoročným pokrmom sleď. Podľa ich tradície majú slede rybárom zaistiť plné siete a súčasne ich strieborné šupiny žiariace ako mince sú dobrým znamením. Ryby možno zaradiť aj v rámci nízkobielkovinovej diéty, obsahujú približne rovnaké množstvo bielkovín ako ostatné druhy mias. Je teda iba nutné dať pozor na veľkosť porcie a neprekročiť hmotnosť 40 – 55 g na porciu.

Na Balkánskom polostrove sa pripravujú na Nový rok špeciálne koláče (v Grécku sa nazývajú Vasolopita). Pri pečení koláča sa do cesta pridávajú drobné mince, kto ich nájde, ten bude mať celý rok šťastie. Okrem dobrôtky si tak užijete trochu zábavy so svojou rodinou pri očakávaní, kto bude tým šťastným. Tipy, ako na múčniky, nájdete na týchto stránkach v sekcii Recepty.

Samozrejme, nemusíme však chodiť ďaleko, tradičný novoročný pokrm je aj v Čechách.
Tradičným pokrmom je zaiste šošovica s údeným mäsom. Táto strukovina svojím okrúhlym tvarom pripomínajúca peniažteky má zaistiť finančnú silu v nadchádzajúcom roku. Tradícia je známa aj v Maďarsku a Taliansku. Maďari si ju vychutnávajú v polievke, kým v Taliansku sa podáva s bravčovou klobásou a zemiakovou kašou (tzv. Cotechino con lenticchie).

Pri chronickom ochorení obličiek bežne strukoviny do jedálneho lístka nezaraďujeme z dôvodu vysokého obsahu minerálov (fosforu a draslíka) a rastlinných bielkovín.

Nutričné hodnoty strukovín v 100 g

Cícer: 20 g bielkovín, 810 mg draslíka, 407 mg fosforu
Šošovica: 25 g bielkovín, 837 mg draslíka, 411 mg fosforu
Fazuľa biela: 16,6 g bielkovín, 168 mg draslíka, 387 mg fosforu
Hrach: 23,8 g bielkovín, 985 mg draslíka, 388 mg fosforu
Sójové bôby: 26,8 g bielkovín, 1 740 mg draslíka, 570 mg fosforu

Je potrebné si však uvedomiť, že výjimečné příležitosti dovolují výjimku a človek si tak po porade s nutričným terapeutom či lekárom môže dopriať tradičný pokrm. Okrem šošovice je potrebné uvážiť aj údené mäso, ktoré obsahuje vysoké množstvo tuku (tu záleží na použitej časti a druhu zvieraťa) a o niečo menej bielkovín. Vzhľadom na ochorenie obličiek nie je žiaduce veľké množstvo pridaných solí, ktoré údené mäso obsahuje. Šošovica ako samostatný pokrm nie je úplne optimálna, preto vhodnou alternatívou môže byť baklažán so šošovicou. Šošovice je tu použité menšie množstvo a je doplnená baklažánom, ktorý obsahuje zo všetkých druhov zeleniny najviac pektínov. Pektíny, ktoré obsahuje predovšetkým šupka, sa významne podieľajú na znížení hladiny cholesterolu. Na nový rok si preto pochutnáte zdravo a ešte si podľa tradície zaistíte dostatok peňazí v novom roku.

Recepty

Baklažán so šošovicou

Na 1 porciu: 60 g šošovica hnedá
70 g baklažán
20 g cibuľa
cesnak
bobkový list
mleté nové korenie
rímska rasca
koriander
olivový olej, soľ, čierne korenie
30 g kyslá smotana

Postup:
1. Baklažán nakrájame na kocky, posolíme, necháme 1/2 hod. namočené. Potom baklažán osušíme, pokvapkáme olivovým olejom, posypeme rímskou rascou, premiešame a asi 20 – 30 min. pečieme v rúre.

2. Šošovicu prepláchneme, zalejeme vodou, pridáme bobkový list a varíme domäkka. Cibuľu nakrájame na prúžky a na olivovom oleji restujeme do zlatista. Ku koncu k cibuli prelisujeme cesnak, prisypeme nové korenie.

3. Hotovú šošovicu zmiešame s cibuľkou, baklažánom, dochutíme čiernym korením, soľou a ozdobíme čerstvým koriandrom.

Podávame s kopčekom kyslej smotany.

Složenie 1 porcie: 1 362 kJ, 17,2 g bielkovín, 13,5 g tukov, 42,5 g sacharidov, P: 296 g, K: 772 mg, Ca 117 mg, Na: 817 mg.

Všetkým návštevníkom webových
stránok prajeme do nového
roku 2019 predovšetkým zdravie, šťastie,
pohodu a elán pri dodržiavaní
nízkobielkovinovej diéty.

Miroslava Matějková a Dana Sasáková
nutričné terapeutky

 

Byl tento článek užitečný?
  •  
  •