
Svätomartinské menu – alternatíva pre CKD
Svätomartinské hody sú prvým signálom, že jeseň je v plnom prúde. S chladnými dňami narastá chuť na výdatné jedlo, ktoré zahreje, pohladí po duši a dodá síl do chladných dní. Oslava tohto sviatku vyzýva pozdvihnúť a pripiť si pohárom kvalitného vína so svojimi priateľmi a rodinou.
Aké sú charakteristické jedlá pre tento sviatok a aké alternatívy použiť, aby nedošlo k nežiaducim komplikáciám a vy ste sa cítili čo najlepšie:
-
Polievky – klasický dodávateľ kalórií, vitamínov, ale aj tepla.
V období jesene sa ponúkajú polievky zeleninové, napr. tekvicová, mrkvová, zemiaková. Na ich prípravu je vhodné použiť čerstvú zeleninu, prípadne ďalšou možnosťou je využiť mrazenú (vhodná je hlavne pre tých, ktorí si strážia hladinu draslíka v krvi). Zelenina polievku zahustí a obsahuje aj veľmi malé množstvo bielkovín. Ochutenie polievky je na bylinkách a vňatiach, ako je bazalka, kôpor, petržlenová vňať, pažítka, alebo je možné využitie klasického korenia, ako je napr. bobkový list, rasca, kurkuma, muškátový oriešok alebo aj sladká paprika. Ak sa polievka stane hlavným pokrmom, pridajte kúsok mäsa, hydiny, vajce alebo aj syr vo veľkosti asi 50 g (napr. kozí syr do tekvicovej polievky).
Zahustiť polievku môžete aj cestovinami či ryžou. Pri ochorení obličiek využívajte výrobky s nízkym obsahom bielkovín, napr. bezlepkové cestoviny alebo ryžové rezance. -
Pečená hus po staročesky, klasický pokrm pre tieto dni.
Aj vy si ho môžete dopriať, len vyberajte mäso a hydinu tučnejšiu, a tým si zaistíte zdroj energie, ale aj menší príjem bielkovín (napr. kačica, hus, bravčový bôčik atď.). Nesmiete zabúdať, že veľkosť porcie by mala byť menšia než klasická 100 g porcia mäsa, pretože si strážite spotrebu bielkovín za deň.
- Aby mäso a hydina boli chutné, využívajte korenia typické pre tento pokrm – nové korenie, rascu, majorán, tymian, bobkový list, borievku a ďalšie.
- Po opečení alebo orestovaní mäsa a hydiny nám vzniká výpek, ten sa dá upraviť na rýchlu a chutnú omáčku, ktorú zahustíte solamylom. Použijete ju na preliatie mäsa, príkrmu. Nezabúdajte na cibuľu, cesnak, pór, mrkvu, zeler, koreňovú zeleninu, šípky, huby, jablká, kapustu – to všetko je charakteristické pre jeseň. Využíva sa pri zahusťovaní štiav, výpekov. Okrem toho zvýrazní chuť a obsahuje minimum bielkovín, napr. pečené kúsky mäsa a hydiny doplnené o dusenú červenú alebo bielu kapustu s jablkami alebo dusenú zeleninu je ďalšia možnosť, ako spestriť pokrm.
-
Prílohy
Ponúka sa nám veľká škála. Typické sú zemiakové knedle alebo zemiaky tak v podobe varenej, ako aj pečenej na masti alebo ako zemiakové špecle. Knedle z bezlepkovej múky alebo nízkobielkovinovej zmesi splnia oba účely, teda nízky obsah bielkovín a veľa kalórií. Pozrite sa na prehľad príloh v tabuľke. Je len na vás, ktorý zvolíte podľa svojej chuti aj podľa množstva bielkovín, ktoré môžete zjesť.
-
Sladká bodka
Bez výdatných svätomartinských sladkostí by nebola hostina úplná. Typický je napr. jablčný závin z ťahaného cesta, dusené jablká s vanilkovou omáčkou, hruškový koláč z nízkobielkovinovej zmesi alebo zemiakové placky plnené lekvárom.
Recepty
Bravčové mäso s kuriatkami
Čas prípravy: 10 minút |
Čas pečenia: 45 minút |
Náročnosť: střední |
Ingrediencie na 1 porciu:
70 g krkovičky, viacfarebné korenie, 50 g kuriatok, 1 šalotka, 1 lyžica oleja, 1 lyžica masla, ¼ zväzku petržlenovej vňate
Postup:
Soľ aj čierne korenie votrite do mäsa. Nechajte hodinu odležať a potom mäso opečte zo všetkých strán na oleji.
Mäso dajte piecť na 180 °C zhruba na 45 minút, aby zostalo v strede ružové a šťavnaté. Ak treba, podlejte ho počas pečenia trochou vody a polievajte vypečenou šťavou.
Mäkké mäso vyberte z výpeku a uchovajte v teple, kým dokončíte šťavu.
Medzitým na polovici lyžice masla orestujte kuriatka spolu s bielou časťou cibuliek. Šťavu preceďte, vmiešajte do nej zvyšné studené maslo a vložte opečené kuriatka s cibuľkami. Mäso nakrájajte na plátky a podávajte so šťavou.
Zloženie:
354,9 kcal, 1486,1 kJ, 15,8 g bielkovín, 50,3 g tukov,
2 g sachridov, 561,7 mg K,
203,8 mg P
Zemiakový šalát s jablkami
Čas prípravy: 20 minut |
Čas pečenie: 20 minut |
Náročnosť: ľahká |
Ingredience:
200 g zemiakov, ½ vajca, 1 jablko, 1 cibuľa, 1 polievková lyžica dijonskej horčice, 50 g majonézy PODĽA CHUTI– citrón, soľ, čierne korenie
Postup: Uvarené zemiaky olúpte a nakrájajte na väčšie kocky, dajte do misy. (Pacienti, ktorí si strážia hladinu draslíka, zemiaky najprv ošúpu, nakrájajú na kocky a nechajú namočené aspoň 2 hodiny vo vode, potom ich uvaria v novej vode.). K zemiakom pridajte nakrájané uhorky, vajce. Cibuľu a jablko nastrúhajte na hrubom strúhadle. Všetko premiešajte s majonézou, horčicou, čiernym korením citrónovou šťavou a podávajte k mäsu.
Zloženie:
502,8 kcal, 2103 kJ, 7,9 g bielkovín, 29,4 g tukov, 51 g sacharidov, 777 mg K, 181,7 mg P
Ešte malý tip na obdobie pľušte
Ako najlepšie a najdlhšie udržať imunitný systém:
- Radovať sa, usmievať sa, pretože psychické napätie organizmus vyčerpáva. Malý pohár kvalitného vína vám rozprúdi krv, zlepší chuť do jedla, ale aj náladu. Opýtajte sa preto svojho lekára, či si ju môžete dopriať.
- Obmedzte soľ, instantné potraviny a nahraďte ich čerstvými bylinkami, vňaťami zo záhradky alebo z kvetináčov.
- Jogurt s čerstvým ovocím je veľmi dobrá voľba pre vaše trávenie a nielen to, dodáte telu energiu, vitamíny a aj malé množstvo bielkovín.
- Nezabúdajte na príjem vhodných tekutín, ktoré môžete kombinovať s domácou šťavou alebo limonádou.
- Určite nezabúdajte na prechádzky alebo zaraďte ľahkú fyzickú aktivitu, ktorá okysličí organizmus, rozprúdi krv a zdvihne náladu. Nie je nič príjemnejšie, než sa brodiť v sfarbenom popadanom lístí a vychutnávať si slnečné lúče.
Potraviny, ktoré posilnia, ale aj zahrejú
Ak pociťujete v tomto období chladno, pomôžu vám vybrané potraviny a korenie.
- Zelenina – pór, cibuľa, žerucha
- Mäso, ryby – varené mäsá bravčové, hovädzie, hydina, šunka, tuniak, makrela, šproty údené (odporúčané množstvo: 50 g na obed alebo večeru)
- Korenie – karí, čierne korenie, nové korenie, bazalka, koriander, rasca, muškát, estragón, saturejka, bobkový list, škorica, aníz, čili
- Prílohy – ryža, polenta, bezlepkové alebo nízkobielkovinové potraviny
- Mlieko – kokosové, sójové, ryžové