Syrové pohostenie nielen na Silvestra

Pri spoločných chvíľach s priateľmi a rodinou je pohostenie vždy milou a lahodnou súčasťou. Stmeľuje atmosféru osláv a večierkov nielen počas Vianoc či Silvestra. V českých rodinách sú veľmi obľúbené chuťovky s rôznymi nátierkami. To, aké voliť s ohľadom na ochorenie obličiek, sa môže zdať niekedy neľahkou otázkou. Vždy je potrebné myslieť na obsah bielkovín, fosforu a draslíka. Pozrieme sa teraz pod pokrievku tým syrovým, ktoré všetky vyššie uvedené nutrienty obsahujú.

Syr patrí medzi mliečne výrobky a vyrába sa zrážaním mlieka syridlom alebo kyselinou mliečnou. Podľa druhu použitého mlieka môžeme ochutnať syry ovčie, kozie, byvolie, oslie či ťavie. U nás sú však najbežnejšie syry z mlieka kravského. Syry obsahujú veľké množstvo živín, hlavne bielkovín. Ich chuť a konzistencia závisí od druhu spracovania. Orientovať sa môžeme podľa percent tuku v sušine alebo podľa spôsobu zrážania mlieka.

Vysokým podielom sušiny a dlhým časom zrenia sa vyznačuje klasický tvrdý syr. Čím vyzretejší syr, tým vyšší podiel bielkovín a minerálnych látok obsahuje. Pri ochorení obličiek je vhodnejšie zaraďovať mäkšie a polotvrdé syry v obmedzenom množstve. Najhoršie stráviteľné sú zrejúce a plesňové syry. Lepšie stráviteľné sú tzv. čerstvé syry. Tie sú najvýhodnejšie aj pri ochorení obličiek. Majú kratší čas trvanlivosti, nezrejú, nemajú kôrku a sú podobnej konzistencie ako tvaroh. Patria medzi ne napr. žervé, Lučina, ricotta, cottage alebo mascarpone.

Niekedy ich môžeme mylne zameniť so syrmi tavenými. Tie sú pri ochorení obličiek obzvlášť nevhodné pre vysoký podiel fosforu. Vyrábajú sa z prírodných syrov, tvarohu, sušeného mlieka a i. za pomoci tzv. taviacich solí. Práve polyfosfáty (E 452) umožňujú jednoduchú roztierateľnosť tavených syrov. Tým, že pri výrobe prechádzajú tepelnou úpravou, sa predĺži ich trvanlivosť a zlepší odolnosť proti vyšším teplotám.

Všetko sa začína už pri nakupovaní, keď sa musíme zamyslieť, aké druhy syrov sú pre nás najvhodnejšie, a sledovať informácie na obaloch potravín. Vždy sa vyplatí nakupovať s vopred pripraveným nákupným zoznamom a nenechať sa zlákať výhodnými zľavami.
A keď už máte chuť na nejaký „neodporučený“ syr a porušenie rád lekára či nutričného terapeuta, zohľadnite to maškrtenie v celodennom jedálnom lístku a v daný deň už nezaraďujte ďalšie potraviny s vysokým podielom bielkovín, fosforu a draslíka.

Tipy na syrové pohostenie:

Uhorkové chuťovky so syrovo-cesnakovou nátierkou:

Ingrediencie na 1 porciu:
Uhorka: 150 g
Lučina: 60 g
Jarná cibuľka: 20 g
Strúčik cesnaku: 5 g
Soľ, čierne korenie

Postup:
Uhorku umyjeme a pokrájame na kolieska cca 1 cm vysoké. Bude nám slúžiť namiesto pečiva. Zmiešame Lučinu, nadrobno nakrájanú jarnú cibuľku, prelisovaný cesnak a jemne okoreníme.

Zloženie:
205,4 kcal (862,6 kJ); B: 8,7 g; T: 17 g; S: 6,7 g; Na: 210 mg; K: 265 mg; P: 46 mg

 

Cottage nátierka s jablkami a škoricou:

Ingrediencie na 1 porciu:
Syr Cottage: 100 g
Jablko: 100 g
Med: 10 g
Skorica: 3 g

Postup:
Cottage zmiešame s nastrúhaným jablkom a ochutíme medom a škoricou. Podávame na bezlepkovom či nízkobielkovinovom pečive.

Zloženie:
179,5 kcal (754,1 kJ); B: 12,9 g; T: 4,9 g; S: 24,7g; Na: 416 mg; K: 230 mg; P: 145 mg

 

Mrkvová nátierka z ricotty:

Ingrediencie na 1 porciu:
Mrkva: 40 g
Ricotta: 80 g
Lyžica olivového oleja: 5 g
Strúčik cesnaku: 5 g
Citrónová šťava: 5 g
Soľ, čierne korenie

Postup:
Mrkvu nahrubo nastrúhame a orestujeme krátko na panvici s lyžicou olivového oleja. Osolíme, okoreníme, pridáme prelisovaný cesnak a nakoniec pokvapkáme citrónovou šťavou. Orestovanú mrkvu necháme chvíľu schladiť a následne zmiešame s ricottou. Nátierku natrieme na nízkobielkovinové, kukuričné alebo bezlepkové pečivo. Môžeme dozdobiť sterilizovanou uhorkou, plátkom cibule, petržlenovou vňaťou alebo sterilizovanou kapiou.

Zloženie:
148,3 kcal (622,9 kJ); B: 6,3 g; T: 11,5 g; S: 6,7 g; Na: 99 mg; K: 130 mg; P: 22 mg

Mgr. Miroslava Matějková
nutričná terapeutka

Byl tento článek užitečný?
  •  
  •