Informační ledvina

Nalaďte sa
Rady a tipy

Veľkonočný pôst

Z časopisov, novín, televízie na nás mieri slovo detoxikácia, pôst, hladovky, očistenie organizmu. Môžem si ju dovoliť aj ja, keď mám choré obličky, alebo sa mám radšej poradiť s lekárom. To sú otázky, na ktoré sa vám budem snažiť odpovedať.

Najprv, čo je to pôst

Pôst neznamená úplné hladovanie, ale určitú striedmosť v jedle, preferencie niektorých potravín, odriecť si alkohol, cigarety. Sviatky by sa nemali premeniť na sviatky obžerstva.

Pôst funguje ako psychická aj telesná očista, je nevyhnutnou súčasťou nielen východného náboženstva. Jeho cieľom je celkové upokojenie, zastavenie, napr.:

Židovský pôst – Židia držia niekoľko pôstov počas celého roku a najznámejší je k sviatku Jom kipur.

Kresťanský pôst – Kresťania sa postia pred Veľkou nocou na Popolcovú stredu a Veľký piatok. Pravoslávni kresťania majú ďalšie a dlhšie pôsty v roku.

Islamský pôst – Ramadán, ktorý trvá mesiac, dodržujú ho všetci moslimovia. Celý mesiac sa modlia, nefajčia, nepijú, nesúložia, nejedia. V noci však, naopak, holdujú jedlu, pitiu atď.

Detoxikace znamená očištění těla od toxinů a škodlivých látek. Je velmi důležitou součástí očistných kůr – to se týká vypití alespoň 2,5 l čisté vody v průběhu celého dne nebo zařazení neslazených bylinkových čajů, minerální vody (sledujte složení – zda obsahují sodík, draslík, hořčík, železo atd.) Dále se na povzbuzení může vypít sklenice teplé vody s citronovou šťávou.

Detoxikácia znamená očistenie tela od toxínov a škodlivých látok. Je veľmi dôležitou súčasťou očistných kúr – to sa týka vypitia aspoň 2,5 l čistej vody v priebehu celého dňa alebo zaradenia nesladených bylinkových čajov, minerálnej vody (sledujte zloženie – obsahujú sodík, draslík, horčík, železo atď.). Ďalej na povzbudenie sa môže vypiť pohár teplej vody s citrónovou šťavou.

Na rozdiel od očistnej kúry si počas pôstu doprajete pevnú stravu a zaradíte ryžu, jogurty, vývary, ovocné alebo zeleninové šťavy.

Výhody:

  • Odľahčenie gastrointestinálneho traktu
  • Väčší príjem vlákniny
  • Zaradenie ovocných a zeleninových pokrmov, štiav – odporúčané množstvo 300 – 400 g/deň
  • Zisk vitamínov, minerálov
  • Odľahčenie od kávy, čierneho čaju, alkoholu, sladkostí, ktoré sú v období veľkonočného pôstu vynechávané
  • Pažítka, petržlen, zeler, žerucha, cibuľa začnú prevládať v jedálnom lístku
  • Vynechanie vysokoenergetických pokrmov, ako sú smažené jedlá (pokrmy obmedzíme alebo v období sviatkov vynecháme)

Nevýhody:

  • Príjem zvýšeného množstva zeleniny/ovocia a získanie viac minerálnych látok, než je organizmus schopný spracovať
  • Pozor, diabetici na inzulíne môžu v období pôstu mať veľké výkyvy hladín cukru v krvi
  • Pozor, aj pacienti, ktorí užívajú lieky, napr. na riedenie krvi, keď zvýšený príjem zeleniny/ovocia spôsobí zmeny zrážavosti krvi

Ako prispôsobiť svoj životný štýl v období sviatkov:

Pravidelne sa stravovať – to znamená zaradiť všetky živiny do jedálneho lístka. Váš jedálny lístok by mal byť pestrý a obsahovať len toľko vitamínov a minerálov, koľko vaše telo zvládne spracovať.

Mal by obsahovať bielkoviny len v takom množstve, ktoré vám oznámil lekár.
Využívajte čerstvé syry, jogurt, kozie
produkty.

Mal by obsahovať kvalitné tuky a oleje
– maslo alebo olivový a repkový olej.

Sacharidy zaraďte také, ktoré obsahujú vlákninu, pretože tá má dobrý vplyv na váš metabolizmus a dobré vyprázdňovanie. Napr. knedle nahraďte ryžou alebo kuskusom a pečené zemiaky napríklad bulgurom či pohánkou.

Otrepaná fráza, ale pre vás dôležitá – nezabúdajte na raňajky, napr. pohánkovú kašu s ovocím.

Ovocie zaraďte do jedálneho lístka pravidelne, a to najmenej 2 ks za deň. V dnešnej dobe je možné kúpiť ovocie dovezené z cudzích krajín alebo použiť kompótované alebo aj dobre uskladnené jablká a hrušky. Ovocné šťavy riedené vodou zaraďte do jedálneho lístka.

Zelenina ako pravidelná súčasť obeda + večere. Zvoľte čerstvú (napr. šalát) alebo pokojne aj mrazenú zeleninu (ako ďalší typ prílohy). Zeleninové pokrmy a šaláty môžu v období pôstu prevažovať napr. ako studená večera alebo ľahký obed.

Chlieb alebo pečivo vyberajte nízkobielkovinové alebo dodržujte odporúčanú spotrebu klasického chleba/pečiva za deň, ktorú poznáte od svojho lekára alebo nutričnej terapeutky.

Pri mliečnych výrobkoch uprednostnite tie s nižším obsahom bielkovín
– napr. použite namiesto tvarohu jogurt.

Na čo určite nezabúdajte – na tekutiny – obyčajná voda je najideálnejšou tekutinou, ktorú máme dostupnú. Bylinné čaje je vhodné konzultovať s vaším lekárom, nutričnou terapeutkou alebo lekárnikom.

Urobte si čas na odpočinok, zdravý spánok a pohyb na čerstvom vzduchu – to je tá pravá kúra pre vás.

Akékoľvek zmeny je potrebné robiť pozvoľna.

Dana Sasáková
nutriční terapeutka

DIÉTA pri chronickej chorobe obličiek